Wyższy Koszty budowy budynków o niemal zerowym zużyciu energii

Koszty budowy budynków o niemal zerowym zużyciu energii zwiększą się o kilkanaście procent. Możliwe będzie stosowanie tych samych materiałów, jakich używa się obecnie - mówi Jacek Kaliszuk, dyrektor do spraw realizacyjnych w Polnord.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków mówi, że do 31 grudnia 2020 wszystkie nowe budynki mają być o niemal zerowym zużyciu energii. Ponadto, po 31 grudnia 2018 nowe budynki zajmowane przez władze publiczne oraz będące ich własnością również mają być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. W jakim stopniu realizacja tych zapisów zwiększy koszty budowy budynków?

Oceniamy, że koszty budowy zwiększą się o kilkanaście procent. Obecnie koszt budowy 1 metra kw. budynku waha się w granicach 4-5 tys. zł., w zależności od jego klasy, przeznaczenia i lokalizacji. Konieczność spełnienia tych wymogów może oznaczać wzrost kosztów o ok. 800 zł. za 1 metr kw., co średnio daje ok. 15 proc. Okres zwrotu zwiększonych kosztów wyniesie ok. 3-5 lat i będzie uzależniony od rodzaju budynku i jego lokalizacji.

Czy spełnienie wymogów dyrektyw będzie wymagało zastosowania nowych materiałów budowlanych, czy też możliwe jest zastosowanie obecnie stosowanych produktów?

Możliwe będzie stosowanie tych samych materiałów, jakich używa się obecnie, ale np. na elewacjach zewnętrznych obecnie stosuje się wełnę mineralną o grubości ok. 10 cm., a w przyszłości wełna będzie musiała mieć grubość ok. 12-14 cm. W instalacjach wentylacji konieczne będzie zastosowanie rekuperacji ciepła, które będzie ponownie wykorzystywane. Dodatkowym kosztem będzie więc wartość rekuperatora.

Energooszczędne rozwiązania będą musiały być zastosowane w przypadku przegród zewnętrznych i wewnętrznych, instalacji grzewczych, wentylacji, klimatyzacji, sposobu dostaw ciepłej wody. Te wszystkie elementy projektanci będą musieli uwzględniać w projektach.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

Źródło: http://www.wnp.pl/

 

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty