Chemia Budowlana - Afabet, Leksykon

Definicje, które zgromadziliśmy poniżej mogą stanowić o "wejściu" w zagadnienie związane z chemia budowlaną. Tego typu zbiór informacji stwarza szanse zyskanie wiedzy o charakterze akademickim,jak i niezbędnej wiedzy praktycznej.

Zapraszamy - Redaktorzy
CHEMIA BUDOWLANA PRZEWODNIK - ALFABET / LEKSYKON


Obecnie jest 628 wpisów w słowniku.
wyszukiwarka terminów w słowniku (wyrażenia regularne są dozwolone)
Zaczyna się od Zawiera Dokładne wyrażenie Brzmi jak
Wszystkie A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z Ł
Strony:  1 2 3 4 5 Dalej »
Termin Definicja
ECHO

Dźwięk odbity przychodzący do określonego punktu z takim natężeniem i opóźnieniem, że może być zarejestrowany przez słuchacza odrębnie w stosunku do dźwięku bezpośrednio przychodzącego do tego samego punktu.

EFEKTYWNOŚĆ EKONOMICZNA

Stosunek efektu określonej działalności gospodarczej (np. działalności określonego przedsiębiorstwa, gałęzi produkcji) do związanego z nią nakładu.

EKOLOGIA

Nauka, która bada wzajemne zaleznosci miedzy organizmami oraz ich zespolami a ich zywym i martwym strodowiskiem; wyniko badan ekologicznych wskazują drogi ochrony naturalnych zasobów przyrody.

EKONOMIZER

Kotłowy podgrzewacz powietrza lub wody.

EKRAN

Warstwa materiału odbijającego promieniowanie (np. e. projekcyjny) lub pochłaniającego promieniowanie (e. cieplny) albo świecącego pod wpływem padającego nań promieniowania (e. luminescencyjny).

EKRAN WODNY

Ekran w postaci rzędu rur pionowych wypełnionych wodą, umieszczonych wewnątrz paleniska wzdłuż jego ścian w celu ochrony obmurza kotala przed działaniem wysokiej temperatury.

EKSCENTRYK

Mimosród.

EKSPANSJA

Zwiększanie się objętości czynnika termodynamicznego (odwrotność kompresji).

EKSPERYMENT

Wywołanie określonego zjawiska i śledzenie jego skutków w celu uzyskania wiedzy o określonych zależnościach (najczęściej w celu sprawdzenia sformułowanej uprzednio hipotezy).

EKSPLOATACJA

Wyzyskiwanie, wykorzystywanie (np. bogactw naturalnych); użytkowanie urządzeń.

EKSTRAPOLACJA

Indukcja lub wnioskowanie przez analogie; rozszerzenie funkcji na argumenty lezące zewnątrz zbioru argumentów danej funkcji.

EKSTREMUM FUNKCJI

Maksimum lub minimum funkcji.

ELASTOMERY

Grupa tworzyw naturalnych i sztucznych, o własnościach kauczuku; do e. naturalnych należy m. in. kauczuk naturalny oraz jego pochodne, do syntetycznych - czyste polidieny oraz kopolimery 1,3-dwuolefin ze związkami winylowymi; odznaczają się b. dużą odkształcalnością przy zachowaniu właściwości sprężystych.

ELEKTROCIEPŁOWNIA

Zakład energetyczny spełniający jednocześnie zadanie elektrowni i ciepłowni tj. wytwarzający energie elektryczną i ciepło wykorzystywane do ogrzewania oraz do celów technologicznych.

ELEKTRODA

(1) element przewodzący (najczęściej metalowy) graniczący bezpośrednio z jakimś środowiskiem  (np. elektrolitem półprzewodnikiem, zjonizowanym gazem) i doprowadzający doń (e. dodatnia, anoda) lub odprowadzający z niego (e. ujemna, katoda) prąd elektryczny; (2) element przewodzący (najczęściej metalowy) graniczący bezpośrednio z jakimś środowiskiem  i wywołujący w nim specyficzne zjawiska elektryczne (doprowadzający lub odprowadzający prąd elektryczny, umożliwiający sterowanie strumieniem elektronów za pomocą odpowiednio zlokalizowanego pola elektrycznego itd.) każda e. (1) jest e. (2), lecz nie odwrotnie.

Strony:  1 2 3 4 5 Dalej »
Glossary 2.7 uses technologies including PHP and SQL

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty