Chemia Budowlana - Afabet, Leksykon

Definicje, które zgromadziliśmy poniżej mogą stanowić o "wejściu" w zagadnienie związane z chemia budowlaną. Tego typu zbiór informacji stwarza szanse zyskanie wiedzy o charakterze akademickim,jak i niezbędnej wiedzy praktycznej.

Zapraszamy - Redaktorzy
CHEMIA BUDOWLANA PRZEWODNIK - ALFABET / LEKSYKON


Obecnie jest 628 wpisów w słowniku.
wyszukiwarka terminów w słowniku (wyrażenia regularne są dozwolone)
Zaczyna się od Zawiera Dokładne wyrażenie Brzmi jak
Wszystkie A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z Ł
Termin Definicja
SILIKON

SILIKON Tworzywo krzemioorganiczne odznaczające się hydrofobowością, niepalnością, stałością własności w niskich i wysokich temperaturach oraz doskonałymi właściwościami izolacyjnymi.

SKLEJKA

SKLEJKA Płyta, która powstaje poprzez sklejenie nieparzystej liczby warstw forniru grubości 1,1-1,25 mm; włókna w przylegających do siebie warstwach są wzajemnie prostopadłe.

SPRĘŻYSTOŚĆ

Właściwość ciał polegająca na powracaniu do pierwotnego kształtu i rozmiarów po zdjęciu obciążenia wywołującego odkształcenie. Ciała wykazują sprężystość tylko do pewnej wartości obciążenia, po której przekroczeniu powstają nieodwracalne odkształcenia.Żródło: www.rockwool.pl

STABILNOŚĆ WYMIAROWA

Stabilność wymiarowa to parametr określający względne zmiany (przyrosty) długości, szerokości, grubości wyrobów z wełny mineralnej, w określonych warunkach temperatury i wilgotności.Stabilność wymiarowa w określonych warunkach temperatury i wilgotności powinna być określona zgodnie z EN 1604. Badanie powinno być przeprowadzone po przechowywaniu przez 48h w temperaturze (70±2) oC i (90±5)% wilgotności względnej. Żaden wynik badania względnych zmian długości i szerokości, nie powinien przekraczać 1%. Względna zmiana grubości nie powinna przekraczać 1%.Żródło: www.rockwool.pl

STROP

STROP Poziomy elementy konstrukcyjny. Dzieli budynek na kondygnacje, przenosi ciężar własny i obciążenia użytkowe na elementy podpierające (ściany, słupy).

STROPODACH WENTYLOWANY

STROPODACH WENTYLOWANY Stropodach mający nad izolacją cieplną przestrzeń powietrzną, dzięki której zbierająca się pod pokryciem dachowym para wodna odprowadzana jest szczelinami poza obręb budynku.

STRUKTURA WŁÓKNISTA LAMINARNA

Struktura zbudowana z uporządkowanych, ułożonych poziomo włókien (np. mineralnych kamiennych).Żródło: www.rockwool.pl

STRUKTURA WŁÓKNISTA ZABURZONA

Struktura zbudowana ze splątanych włókien (np. mineralnych kamiennych). Żródło: www.rockwool.pl

STRUMIEŃ CIEPŁA

Żródło: www.rockwool.pldef. Strumień ciepła Φ jest to ilość ciepła Q wymieniona w jednostce czasu. Jednostką miary jest [W].

STYROPIAN

STYROPIAN Inaczej POLISTYREN EKSPANDOWANY. Składa się z kuleczek wypełnionych powietrzem. W całkowitej objętości styropianu powietrze stanowi nie mniej niż 98%. Powietrze w każdej z komórek nie ma możliwości przemieszczania się, dzięki temu materiał utrzymuje dobrą izolacyjność termiczną. Styropian jest nieodporny na działanie rozpuszczalników organicznych, olejów i smarów. Jako materiał termoizolacyjny może być stosowany przy temperaturze maksymalnej +80 stopni C.

SUCHY TYNK

SUCHY TYNK Wykonuje się go z płyt gipsowo-kartonowych i gipsowo-włóknowych. Wykańcza się nim ściany murowane, tak by były równe i można je było pomalować lub położyć na nich tapetę. płytami wykańcza się również skosy poddaszy. Są także podstawowym materiałem wykończeniowym stosowanym w domach szkieletowych.

SZCZELINA DYLATACYJNA

SZCZELINA DYLATACYJNA Inaczej DYLATACJA. Jest to celowo wykonana przerwa (szczelina) dzieląca duże powierzchnie konstrukcyjne budynku lub jego elementy. Dobrze wykonane dylatacje chronią powierzchnie przed przypadkowymi rysami i pęknięciami.

SZCZELNOŚĆ OGNIOWA E

SZCZELNOŚĆ OGNIOWA E Czas wyrażony w minutach, po którym element budynku w warunkach pożaru przestaje spełniać funkcję bezpiecznego oddzielenia na skutek rozszczelnienia przegrody lub pojawienia się ognia na powierzchni nie nagrzewanej

SZKŁO PIANKOWE

SZKŁO PIANKOWE Materiał pochodzenia mineralnego stosowany w budownictwie do izolacji termicznych i akustycznych. Otrzymywany jest z roztopionego szkła przez dodanie domieszek pianotwórczych. Jest to materiał nieprzeźroczysty, odporny na korozję biologiczną i chemiczną, niepalny. W obecności płomieni nie wydziela gazów toksycznych. Szkło produkowane w dwóch odmianach: szkło czarne - struktura o zamkniętych porach, ciężar objętościowy około 140 kg/m3 oraz szkło białe - struktura o porach otwartych, ciężar objętościowy około 300 kg/m3. Szkło czarne ma lepsze parametry izolacyjne i mniejszą nasiąkliwość niż białe, które z kolei jest bardziej wytrzymałe na obciążenia mechaniczne. Zastosowanie szkła piankowego: izolacja fundamentów, ścian, stropów i stropodachów, czasem jako samodzielna ściana działowa, a nawet jako przegroda ogniowa.

Glossary 2.7 uses technologies including PHP and SQL

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty