Chemia Budowlana - Afabet, Leksykon

Definicje, które zgromadziliśmy poniżej mogą stanowić o "wejściu" w zagadnienie związane z chemia budowlaną. Tego typu zbiór informacji stwarza szanse zyskanie wiedzy o charakterze akademickim,jak i niezbędnej wiedzy praktycznej.

Zapraszamy - Redaktorzy
CHEMIA BUDOWLANA PRZEWODNIK - ALFABET / LEKSYKON


Obecnie jest 628 wpisów w słowniku.
wyszukiwarka terminów w słowniku (wyrażenia regularne są dozwolone)
Zaczyna się od Zawiera Dokładne wyrażenie Brzmi jak
Wszystkie A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z Ł
Strony:  « Wstecz 1 2 3 4 5... Dalej »
Termin Definicja
CYKLON, SEPARATOR ODŚRODKOWY

Urządzenie do oczyszczania gazu z pyłu, działające na zasadzie wirówki; odrzucane siłą odśrodkową cięższe od gazu cząstki pyłu uderzają o ścianki i zsuwają się w dół, a oczyszczony gaz odprowadzany jest rurą umieszczoną centralnie.

CYRKULACJA

Krążenie, np. płynu w obiegu zamkniętym.

CYSTERNA

Duży zbiornik zamknięty do przechowywania lub przewozu cieczy.

CZAS

Wielkość charakteryzująca zdarzenia ze względu na kolejność ich występowania.

CZAS PEŁNEGO UTWARDZANIA

Czas, w którym szczeliwo przechodzi z formy plastycznej (mokrej) do elastycznej (stałej) w całym swoim przekroju i uzyskuje swoją pełną wytrzymałość

CZESKIE SZKŁO

Pólkryształ - szkło o znacznym współczynniku załamania światła, zewnętrznie podobne do szkła ołowiowego, nie zawierające jednak wcale lub tylko niewielkie ilości PbO; zawiera ono natomiast BaO i z reguły K2O; ma mniejszy ciężar właściwy od szkieł ołowiowych; używane do wyrobu luksusowego szkła gospodarskiego.

CZĘSTOTLIWOŚĆ

Wielkość fizyczna określona jako stosunek liczby drgań do czasu, w którym drgania te zostały wykonane; cz. jest odwrotnością okresu.

CZOPUCH

Przewód dymowy poziomy lub pochyły, w którym zbierają się spaliny z jednego lub kilku palenisk, zanim przejdą do komina.

CZUJKA

Samoczynne urządzenie ostrzegające, czułe na zmiany określonych wielkości fizycznych w swym otoczeniu, uruchamiające zdalnie urządzenie alarmowe; ze względu na rodzaj bodźca rozróżniamy cz. mechaniczne, akustyczne, cieplne, chemiczne itd.; ze względu na wykonywane funkcje: cz. włamaniowe, pożarowe, itd.

CZUJNIK

Przyrząd pomiarowy, w którym małe zmiany wielkości mierzonej powiększane są za pomocą przekładni tak, by wywoływały łatwo obserwowalne zmiany wskazań przyrządu; w niektórych cz. przebieg mierzonej wielkości przetwarzany jest uprzednio na przebieg innej, dogodniejszej do pomiaru wielkości fizycznej.

DACH

Przekrycie płaskie lub krzywiznowe, osłaniające pomieszczenia budowli przed opadami atmosferycznymi, słońcem, wiatrem oraz przenoszące obciążenia od śniegu i wiatru; składa się z konstrukcji nośnej, z pokrycia i ew. z warstwy izolacji cieplnej.

DACHÓWKA

Wyrób budowlany o różnych kształtach i wymiarach, wykonany z gliny ceglarskiej (d. ceramiczna), ze szkła (d. szklana) lub też z innych materiałów, używany do krycia dachów.

DEDUKCJA

Wyprowadzanie ze zdań uznanych za prawdziwe ich logicznych następstw wg tzw. reguł dowodzenia.

DEKARSTWO

Technika krycia dachów; jedna z dziedzin rzemiosła budowlanego.

DEKLAROWANY WSPÓŁCZYNNIK PRZEWODZENIA CI

Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła określa producent materiału. Deklaruje on, że 90% produkcji danego wyrobu ma przewodność cieplną lepszą od wartości deklarowanej na poziomie ufności 90%.Przewodność cieplna próbek materiału jest zależna od wielu parametrów (m.in. gęstości, temperatury). Stąd, nawet w przypadku próbek tego samego materiału, od tego samego producenta, identycznie badanych (zgodnie z odpowiednią PN-ISO), występują różnice wyników badań spowodowane różnicami technologicznymi i struktury materiału. Z tego względu na temat przewodności cieplnej materiału można wypowiadać się na podstawie odpowiednio dużej serii badań i po odpowiednim opracowaniu statystycznym wyników. W ten sposób określa się deklarowaną przewodność cieplną. Źródło: www.rockwool.p

Strony:  « Wstecz 1 2 3 4 5... Dalej »
Glossary 2.7 uses technologies including PHP and SQL

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty