bolix - hydroizolacja

Hydroizolacja

Hydroizolacja to zagadnienie nieodzownie związane z elementami budowlanymi. W budynku mieszkalnym wskazać możemy szereg miejsc gdzie należy stosować warstwy które nie mogą przepuszczać wody lub pary wodnej. Są to m.in. łazienki, kotłownie, natryski, obudowy wanien, oraz balkony i tarasy. Ja skupiłbym się na balkonach.

Ten element spotykany jest niemal na każdym budynku jednorodzinnym jak i wielorodzinnym. Widzimy ich całe mnóstwo, jednak nie wiele z nich jest prawidłowo wykonane. Spotykamy np. płyty balkonowe o nie odpowiednim spadku, nie odpowiedniej obróbce blacharskiej, nie odpowiedniej hydroizolacji, źle zamocowanej barierce, itp.

Aby nie mieć problemów z balkonami powinny być starannie wykonane a następnie solidnie zabezpieczone przed działaniem wody opadowej. Co należy wykonać aby uniknąć błędów?
1.Płyta balkonowa, jeśli jest wspornikiem, musi mieć spadek 2-5% od budynku, w przeciwnym razie woda opadowa będzie gromadziła się przy ścianie i będzie przesiąkała do przegrody. Jeśli już taką mamy to musimy wylać szlichtę ze spadkiem od budynku
2.Każda płyta balkonowa powinna być zaizolowana termoizolacyjnie, w przeciwnym wypadku będzie dużym liniowym mostkiem cieplnym, co narazi nas na większe koszty ogrzania budynku
3. W celu zabezpieczenia całego układu (szlichty, płyty nośnej, zbrojenia płyty) musi być zaizolowane przeciwwodnie. Jeśli takiej warstwy nie mamy, to musimy się liczyć z okresową naprawą balkonu. Wówczas woda będzie wsiąkała w balkon niszcząc elementy betonowe, prowadząc do korozji zbrojenia, a w przypadkach bardzo drastycznych do zarwania się płyty nośnej.

Warstwa hydroizolacji powinna znajdować się możliwie jak najwyżej (patrząc na przekrój pionowy przez wszystkie warstwy balkonu) i powinna być wywinięta na ścianę na wysokość ok. 5-8 cm. W celu trwałego połączenia płaszczyzny pionowej (ściany) i poziomej (balkonu) stosujemy taśmy zbrojone. Jeśli stosujemy hydroizolację  w postaci płynnej folii to możemy zaraz na nią przyklejać płytki gresowe lub każde inne mrozoodporne. Jeśli posługujemy się papą izolacyjną to musimy ją przykryć warstwą dociskową (szlichtą). Wówczas płytki wykończeniowe kleimy na szlichtę.

Po całym obwodzie balkonu powinna przebiegać obróbka blacharska. Blacha powinna zachodzić po obrysie balkonu co najmniej 10-15 cm i znajdować się pod hydroizolacją. Wywinięcie blachy na zewnątrz powinno mieć co najmniej 3 cm.

Warstwa wykończeniowa powinna być o bardzo małej nasiąkliwości. Spoinowanie powinno być wykonane fugami elastycznymi z efektem perlenia. Nie można stosować fug które przepuszczają wodę.  

Należy unikać aby mocowania balustrad bezpośrednio przenikały balkon od góry. W prawidłowo wykonanym balkonie nie powinno być żadnych wierceń. Powodują ona potencjalne źródło przecieku.


źródło: www.bolix.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty