dow - izolacja w warunkach wody gruntowej

Izolacja ścian piwnic w warunkach występowania wody gruntowej pod ciśnieniem

Zagadnienia projektowe
Budynki posadowione w warunkach występowania wody gruntowej (woda gruntowa i woda przeciekowa pod ciśnieniem) zawsze wymagają specjalnego projektu i zabezpieczeń. Warstwa izolacji przeciwwodnej lub płyta podłogowa wykonana z betonu szczelnego muszą być zaprojektowane i wykonane tak, żeby wytrzymywały naprężenia wywołane ciśnieniem wody. Stosowanie płyt z ekstrudowanej pianki polistyrenowej jest szczególnie wygodne w przypadku przegród położonych poniżej poziomu terenu i wykonanych ze szczelnego betonu. Płyty izolacji termicznej używane są jako szalunek tracony dla płyty fundamentowej i ścian piwnic lub instalowane są na przegrodach pionowych po ich wykonaniu. To ostatnie rozwiązanie stosuje się w przypadku, gdy tylko płyta fundamentowa wykonywana jest ze szczelnego betonu, a na ścianach umieszczana jest izolacja przeciwwodna zabezpieczająca przed wodą pod ciśnieniem. Jeżeli wymaga tego funkcja pomieszczenia, na wewnętrznej stronie ściany żelbetowej ze szczelnego betonu powinna być zainstalowana bariera paroszczelna.

Rozwiązania STYROFOAM™ – izolacja z płyt PERIMATE™, ROOFMATE™, FLOORMATE™

Do izolacji obwodowej w miejscach występowania wody gruntowej mają zastosowanie następujące produkty:
- ROOFMATE™ SL
- FLOORMATE™ 500
- FLOORMATE™ 700

Płyty izolacyjne można stosować w miejscach występowania wody gruntowej do izolowania ścian i stropów do głębokości 3,5 m, przy czym należy je przykleić na całej powierzchni i zabezpieczyć przed przesuwaniem się do momentu zasypania wykopu. W Niemczech na stosowanie płyt izolacyjnych z niebieskiego ekstrudowanego polistyrenu w warunkach występowania wód gruntowych pod ciśnieniem wydany został atest budowlany (Zulassung).
Układ warstw

Izolacja w warunkach wody gruntowej - przekrój

Izolacja w warunkach wody gruntowej - przekrój

Montaż
Zachodzace na siebie na calym obwodzie krawedzie plyt ROOFMATE™ SL lub FLOORMATE™ 500 i FLOORMATE™ 700 eliminuja mozliwosc powstania mostków termicznych. Plyty termoizolacyjne musza zostac przyklejone na calej powierzchni do sciany piwnicy, zeby uniemozliwic przedostawanie sie wody gruntowej pomiedzy sciane i plyte. Bezrozpuszczalnikowy klej bitumiczny na zimno nalezy nakladac zabkowana szpachla na bitumiczna warstwe izolacji przeciwwodnej oraz na plyty termoizolacyjne. Nastepnie klej nalezy wygladzic przeciagajac po nim gladka kielnia. Plyte izolacyjna dociska sie nastepnie do sciany piwnicy „na mokro”. Plyty musza opierac sie na stabilnej podstawie (na przyklad na odsadzce fundamentu). Ponadto nalezy uwazac, zeby nie uszkodzic warstwy izolacji przeciwwodnej podczas instalacji plyt izolacyjnych.

Montażźródlo: www.dow.com

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty