atlas - gruntowanie podłoży przed wykonaniem podkładów podłogowych.
wtorek, 30 sierpnia 2011 09:22
Gruntowanie podłoży przed wykonaniem podkładów podłogowych.
Prace podłogowe
Dlaczego muszę gruntować podłoże pod posadzkę cementową i samopoziomującą?
O trwałości wykonywanych podkładów podłogowych i posadzek decyduje stopień przygotowania podłoża. Powinno być ono przede wszystkim czyste, nośne i nie chłonne.
Prace rozpoczynamy od starannego oczyszczenia i odkurzenia podłoża, usunięcia pozostałości farb olejnych, wosków, olejów i zwietrzałych części podłoża. Jeśli mamy do czynienia z podłożami nasiąkliwymi, ograniczamy także ich chłonność. Jest to szczególnie ważne przy wylewkach samopoziomujących o niewielkiej grubości warstwy. Podkłady podłogowe, w których spoiwem jest cement, potrzebują określonej ilości wody, aby związać i uzyskać odpowiednią wytrzymałość, więc jeśli jej część zostanie wchłonięta przez podłoże, to zaprawa nie zwiąże, będzie pylić i odspajać się od podłoża. Najprostsza metoda oceny chłonności polega na rozlaniu wody i ocenie szybkości wsiąkania. Gdy proces ten przebiega szybko, np. w przypadku betonów, wylewek cementowych lub szorstkich posadzek kamiennych, należy zastosować emulsję ATLAS UNI-GRUNT lub głębokopenetrującą emulsję gruntującą ATLAS UNI-GRUNT PLUS. Dzięki dużej zdolności penetracji wnika głęboko nawet w głąb starych suchych podłoży. Emulsje te dodatkowo zwiększają przyczepność do powierzchni podłoża, chronią przed szkodliwym działaniem wilgoci, regulują proces jego chłonności oraz zwiększają odporność na zarysowania.
Część wylewek posiada specjalną technologię gruntowania. Wykonuje się wtedy warstwę kontaktową z materiału wylewki, wody i uelastyczniacza, według proporcji opisanej na opakowaniu.
autor: Piotr Idzikowski
źródło: www.atlas.com.pl