atlas - panele podłogowe na drewnianej podłodze

Panele podłogowe na drewnianej podłodze

Prace podłogowe

Zamierzam położyć panele podłogowe na starej drewnianej podłodze. Jakiej mam użyć masy samopoziomującej i o jakiej minimalnej grubości, aby wyrównać podłoże?

Odpowiadając na Pana pytanie muszę stwierdzić, że problem jest złożony, gdyż przy próbie wykonania wylewki na tego typu podłodze czyha wiele niebezpieczeństw, m.in:
- niestabilność podkładu (uginanie się płyt lub desek),
- wątpliwa jakość drewna spowodowana wieloletnim użytkowaniem,
- niejednorodność powierzchni,
- zabrudzenia lub powłoki z lakieru lub farb olejnych.
Dlatego też, najrozsądniejszym rozwiązaniem w takim przypadku, jest całkowite odcięcie się od podkładu drewnianego. Ułóżmy więc na podłodze folię i wylejmy na nią jeden z podkładów nadających się do stosowania na warstwie oddzielającej. Są to ATLAS POSTAR 20, 80 i 100, ATLAS TERPLAN R, ATLAS SAM 150, ATLAS SAM 200, czy nawet POSADZKA CEMENTOWA ATLAS.
Na związanym podkładzie możemy spokojnie położyć panele podłogowe zgodnie z instrukcją producenta. Stosując takie rozwiązanie, musimy pamiętać jednak o pewnych jego negatywnych aspektach. Po pierwsze, taka wylewka dodatkowo dociąży strop (minimum 70 kg/mkw), również wymaga dość dużych nakładów finansowych i czasowych. Po drugie, tak wykonany podkład musi mieć określoną minimalną grubość (minimum 35 mm), tak by wylewka stanowiła płytę samą w sobie zdolną do przenoszenia obciążeń.
I w końcu przed położeniem paneli trzeba odczekać określony czas, zgodny z instrukcją stosowania danej wylewki. Czas ten potrzebny jest, aby wylewka nabrała odpowiedniej wytrzymałości, a przede wszystkim oddała do powietrza w pomieszczeniu wilgoć technologiczną. Pamiętajmy, że pod wylewką znajduje się izolacja w postaci folii.
Istnieje również inny, często najprostszy, sposób poradzenia sobie z tym problemem - po prostu zdemontować istniejącą podłogę i jeżeli tylko konstrukcja stropu na to pozwoli, wykonać podkład podłogowy stosując jedną z proponowanych wyżej wylewek.
Jednak w Pana przypadku, jeżeli strop jest mało stabilny i nie jest w stanie przenieść większych obciążeń najlepszym rozwiązaniem będzie przykręcić do legarów płytę OSB, która stworzy w miarę stabilne podłoże pod układane panele podłogowe.

autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty