atlas - naprawa bardzo dużych ubytków w zewnętrznych tynkach cementowo-wapiennych

Naprawa bardzo dużych ubytków w zewnętrznych tynkach cementowo-wapiennych.

Prace tynkarskie

Jestem właścicielem domku poniemieckiego, na którym jest wykonana wyprawa tynkarska cementowo-wapienna. Są na niej bardzo duże ubytki (o dużej powierzchni). Chcę je naprawić tak, aby elewacja była bez faktury (gładka) i pomalować na jakiś pastelowy kolor.

Na początek należałoby usunąć wszelkie resztki starego odparzonego tynku tak, aby podłoże było mocne. Należy je oczyścić z kurzu, brudu i resztek luźnego tynku. Po tych zabiegach ubytki które mamy zamiar wyrównać, należy zabezpieczyć emulsją ATLAS UNI-GRUNT. Jest to emulsja gruntująca, którą nanosi się pędzlem lub wałkiem. Zmniejsza ona chłonność podłoża i zwiększa przyczepność materiału do powierzchni.
Następnie wszelkie ubytki wypełniamy ZAPRAWĄ WYRÓWNUJĄCĄ ATLAS w taki sposób, aby zniwelować wszelkie nierówności na powierzchni. Tę czynność najlepiej wykonać kielnią lub gładką paca stalową. Po krótkim czasie schnięcia zaprawy (ok. 30 – 90min), można ją zatrzeć i wygładzić za pomocą pacy stalowej lub filcowej.
Na drugi dzień możemy przystąpić do wykonania zaprawą ATLAS REKORD białej gładzi szpachlowej na powierzchni całej elewacji. Jest to mineralna zaprawa szpachlowa na bazie białego cementu. Naciąga się ją równomiernie metalową pacą na podłoże, a wykończenie powierzchni następuje poprzez zacieranie pacą filcówką. Dzięki tak wykonanej czynności, uzyskać można idealnie gładką powierzchnię.
Natomiast jeżeli chodzi o wykończenie elewacji, zaleciłbym pomalowanie jej farbami silikatowymi ATLAS ARKOL S. Są to farby na bazie potasowego szkła wodnego z dodatkiem wysokiej jakości wypełniaczy – wyrób ekologiczny i nietoksyczny, produkowany w 106 kolorach. Malowanie może nastąpić po 78 godz. Od wykonania gładzi szpachlowej. Należy jednak pamiętać, aby przed malowaniem powierzchnię zagruntować podkładem ATLAS ARKOL SX. Po przemalowaniu i wyschnięciu podkładu możemy przystąpić do ostatniego etapu robót. Jakim jest malowanie. Wykonujemy je wałkiem, pędzlem lub agregatem malarskim. Bardzo ważne jest, aby po otwarciu wiaderka zawartość przemieszać w celu wyrównania konsystencji. Przerwy technologiczne podczas malowania należy z góry zaplanować np. w narożnikach, załamaniach budynku itp. Malowaną powierzchnię należy chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, działaniem wiatru i deszczu.

autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty