atlas - różnice między tynkiem mineralnym i akrylowym

Różnice między tynkiem mineralnym i akrylowym

Prace tynkarskie

Jakie są podstawowe różnice między tynkiem mineralnym i akrylowym, jeśli chodzi o trwałość i estetykę elewacji oraz jaki wpływ może mieć mój wybór na koszty robocizny?

Wszelkie różnice, które występują pomiędzy parametrami tynków mineralnych i akrylowych wynikają ze spoiwa użytego do ich produkcji. W tynku mineralnym jest to cement, a w tynku akrylowym dyspersje żywic syntetycznych.
Ponieważ niektóre parametry różnią się znacznie, przestrzegam przed nieprzemyślanym wyborem pomiędzy tymi typami tynków, a zwłaszcza przed kierowaniem się w tym względzie jedynie ceną robocizny. Tynków akrylowych nie można bowiem stosować wszędzie. Mam tu na myśli zarówno układ warstw w ścianie domu, parametry materiału z którego wykonany jest mur, oraz otoczenie wokół domu.
Oto kilka najważniejszych różnic pomiędzy tynkami mineralnymi i akrylowymi.

Tynki mineralne produkowane są w postaci suchej mieszanki, którą na budowie zarabia się z wodą w odpowiedniej proporcji. Akrylowe sprzedawane są jako gotowa do użycia masa. Z tego względu na pewno wystąpi różnica w kosztach robocizny na niekorzyść tynku mineralnego. Sama technologia nakładania i fakturowania obydwu rodzajów tynków nie niesie ze sobą istotnych różnic, więc nie powinna mieć przełożenia na koszty wykonania.
Paleta barw kolorowych tynków mineralnych jest dużo uboższa niż akrylowych i w ofercie ATLASA ogranicza się do 41 jasnych pastelowych kolorów. Niektóre firmy asekurują się i w przypadku oferowania tynków w ciemniejszych kolorach zalecają od razu ich malowanie.
Tynki mineralne są trwalsze od akrylowych, a to z racji tego, że w wyniku procesów chemicznych jakie zachodzą w nich (w kontakcie z dwutlenkiem węgla) niejako utwardzają się one w czasie. Tynki akrylowe są za to bardziej elastyczne i dużo łatwiej znoszą niewielkie odkształcenia podłoża wywołane, np. zmieniającą się temperaturą.
Tynki mineralne znacznie łatwiej przepuszczają parę wodną niż akrylowe i na pewno nie doprowadzą do kondensacji wilgoci w ścianie. Zastosowanie tynku akrylowego na ścianie wykonanej z materiałów o dużej paroprzepuszczalności może w przyszłości spowodować jego odspojenie. Przed wyborem radzę zasięgnąć opinii producenta tynku, który może wykonać symulację komputerową dyfuzji pary wodnej poprzez ścianę pana domu.
Tynki akrylowe znacznie szybciej ulegają obrastaniu przez grzyby i glony niż tynki mineralne. Jeśli więc dom planowany jest w okolicy zbiornika wodnego lub jakiegoś skupiska zieleni, radzę stosować tynk mineralny.
Tynki akrylowe przyciągają brud w przeciwieństwie do obojętnych elektrostatycznie tynków mineralnych. Natomiast akryle są dużo mnie nasiąkliwe, dzięki czemu kurz łatwiej z nich usunąć poprzez zwykłe mycie. Tynki mineralne ze względu na swoją porowatość ulegają zabrudzeniu strukturalnemu, a tynki akrylowe brudzą się jedynie powierzchniowo.

autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty