atlas - tynk na tynk

Tynk na tynk

Prace tynkarskie

Kilka lat temu wykonałem ocieplenie systemem Atlas STOPTER z tynkiem mineralnym o fakturze baranka. Czy jest możliwość nałożenia nowej warstwy tynku na stary, czy też trzeba istniejący tynk usunąć w całości?

Najlepszym rozwiązaniem jest przeszpachlowanie istniejącego tynku klejem ATLAS STOPTER K-201 i nałożenie nowego na tak wykonaną równą wasrtwę. Na pewno usuwanie tynku cienkowarstwowego, zastosowanego jako warstwa elewacyjna na systemie dociepleń, nie jest dobrym pomysłem. Łatwo jest podczas tych prac uszkodzić inne warstwy układu, szczególnie warstwę zbrojącą, co może pociągnąć za sobą dalsze, nieprzewidziane koszty. Dlatego radzilibyśmy inne rozwiązanie, znacznie łatwiejsze i mniej pracochłonne. Otóż po zmyciu tynku za pomocą wody pod ciśnieniem możemy przystąpić do ewentualnych napraw systemu w miejscach jego uszkodzenia. Takie naprawy są niezbędne, w przypadku gdy w sposób mechaniczny uszkodzony został materiał termoizolacyjny i naruszona została ciągłość siatki zbrojącej. Wówczas uszkodzony fragment należy wyciąć z elewacji (np. szlifierką kątową) z jednoczesnym oczyszczeniem siatki zbrojącej wokół uzupełnianego elementu. Następnie wkleja się odpowiednio docięty fragment materiału izolacyjnego, po jego związaniu nanosi się klej i zatapia siatkę, pamiętając o konieczności “zazębienia” jej z już istniejącą warstwą zbrojącą na około 5 cm.
Po wykonaniu tych prac można przystąpić do właściwego etapu prac. Powierzchnię tynku cienkowarstwowego najlepiej jest przeszpachlować za pomocą zaprawy klejącej ATLAS STOPTER K-20, w celu wyrównania nierówności wynikających ze sposobu zafakturowania tynku. Po wyschnięciu tej warstwy trzeba bezwzględnie nałożyć podkładową masę tynkarską ATLAS CERPLAST, a po jej wyschnięciu, czyli mniej więcej po 4-6 godzinach można przystąpić do nakładania tynku cienkowarstwowego.

autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty