atlas - tynk gipsowy w łazience

Tynk gipsowy w łazience

Prace gipsowe

Czy mogę wykonać tynk gipsowy w łazience w domku jednorodzinnym?

Tynki gipsowe wykonujemy wewnątrz pomieszczeń o normalnej wilgotności powietrza, na odpowiednio przygotowanych (stabilnych, czystych i zagruntowanych) podłożach mineralnych A zatem stała wilgotność względna nie powinna przekraczać 70 %. Jak wiemy w łazienkach wilgotność powietrza okresowo - w czasie eksploatacji ( mycie, kąpiele, prysznice) - przekracza tę wielkość. Ponadto, są w łazienkach strefy tzw. mokre, również okresowo narażone na podwyższoną wilgotność, te jednak zabezpieczamy zazwyczaj przez naklejenie płytek ceramicznych i odpowiednie uszczelnienie masą ATLAS WODER E. Natomiast powierzchnie tynku, na których nie naklejamy płytek, należy zagruntować i pomalować farbą, np. akrylową – jest to zabezpieczenie wystarczające.

Jeżeli więc w łazience (kuchni) zaprojektowano i wykonano właściwą wentylację, my zaś zadbamy, żeby w czasie eksploatacji była ona sprawna, wspomniany okresowo zwiększony poziom wilgotności szybko powraca do normalnego stanu, nie mając ujemnego wpływu na trwałość tynku gipsowego. Przy zachowaniu tego warunku tynki gipsowe w łazienkach możemy wykonywać bez żadnych obaw. Co więcej, trzeba dodać, że warstwa tynku jest świetnym regulatorem wilgotności i mikroklimatu pomieszczenia - za sprawą dużej ilości makroporów, które nadmiar wilgoci pochłaniają, a następnie oddają do otoczenia, gdy powietrze jest zbyt suche, w obu przypadkach gwarantując miłą atmosferę i komfort przebywania w pomieszczeniu.
Proponuję, aby w czasie wykonywania tynku w łazience zastosować metalowe listwy prowadzące, które znacznie ułatwią wyprowadzenie pionu ściany oraz kątów prostych. Nakładane tynki gipsowe powinny być jednowarstwowe, a w miejscach gdzie planujemy naklejenie płytek ceramicznych, tynk wykańczamy na szorstko – metodą określaną w języku fachowców jako “po gąbce na ostro”.

autor: mgr inż. Marek Tomasik
Akademia Stosowania Gipsu
ATLAS/DOLINA NIDY


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty