atlas - gips i właściwy mikroklimat pomieszczeń

Gips i właściwy mikroklimat pomieszczeń.

Prace gipsowe

W zależności od rodzaju konstrukcji budynku oraz technologii wykończenia wnętrz, sposobu ogrzewania i skuteczności wentylacji stwarzamy sobie określony mikroklimat w użytkowanych przez nas pomieszczeniach.
W zależności od rodzaju konstrukcji budynku oraz technologii wykończenia wnętrz, sposobu ogrzewania i skuteczności wentylacji stwarzamy sobie określony mikroklimat w użytkowanych przez nas pomieszczeniach.

Bardzo pomocne i efektywne w stwarzaniu właściwego, przyjaznego ludziom mikroklimatu są tworzywa gipsowe wykonane na bazie spoiw gipsowych, a w szczególności tynki gipsowe. Przygotowywane na budowie zaprawy gipsowe, ze względu na konieczność uzyskania właściwej konsystencji i cech roboczych, sporządzamy, zwiększając ilość wody w stosunku do zapotrzebowania stechiometrycznego. W trakcie wiązania zaprawy gipsowej część wody zarobowej zostaje związana ze strukturą cząsteczek gipsu, a reszta odparowuje w czasie wysychania, tworząc małe puste przestrzenie, nazywane makroporami.

Szczególnie dużo makroporów powstaje w warstwie wykonanego tynku gipsowego. W świetle prowadzonych badań może ich być nawet do 60%. Właśnie te puste makropory, strukturą przypominające pumeks lub gąbkę, są elementem "pracującym" na rzecz tworzenia właściwego mikroklimatu, a więc przy nadmiarze wilgoci w pomieszczeniu wchłaniają ją, a przy wysychaniu szybko oddają otoczeniu. Podatność na pochłanianie wilgoci jest cechą charakterystyczną wielu materiałów budowlanych, zazwyczaj niekorzystną, jednakże pochłaniać wilgoć, by potem łatwo i szybko zwrócić ją otoczeniu, potrafią tylko tworzywa gipsowe.

Należy przypomnieć, że jeden człowiek, oddychając, dziennie wytwarza średnio dwa litry pary wodnej, czyli np. czteroosobowa rodzina - ilość już znaczną, bo około ośmiu litrów. W przypadku nieefektywnej wentylacji powstaje podwyższona wilgotność, odczuwalna jako uciążliwy zaduch. Bardzo wskazane jest zatem stosowanie gipsu jako materiału regulującego warunki klimatyczne w pomieszczeniach, a równocześnie zapewniającego naszym ścianom i sufitom wspaniały efekt estetyczny.

Ponadto, tworzywa gipsowe, jako tynki, gładzie, bloczki i płyty, w dotyku sprawiają wrażenie ciepłych i suchych, korzystnie wpływają na odczuwanie przez użytkowników pomieszczenia panującej w nim temperatury i zdecydowane poprawiają ich samopoczucie. Najbardziej efektywnie tworzy mikroklimat warstwa średnio o 10-15 mm tynku gipsowego, a także gipsowe płyty ścienne. Oczywiście, należy pamiętać, że aby nie ograniczać działania makroporów, malujemy dobrą i koniecznie paroprzepuszczalną farbą .

autor: mgr inż. Marek Tomasik
Akademia Stosowania Gipsu
ATLAS/DOLINA NIDY


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty