atlas - jaką wybrać technologię renowacji lub wymiany starych tynków

Jaką wybrać technologię renowacji lub wymiany starych tynków?

Prace gipsowe

Zamierzam przeprowadzić remont pomieszczeń w przedwojennej kamienicy. Proszę mi poradzić jaką wybrać technologię renowacji lub wymiany starych tynków.

W starych kamienicach raczej nie wchodzą w grę drobne zabiegi remontowo-renowacyjne typu „wykonanie gładzi na niestabilnych tynkach i pomalowanie”. Tynki są zazwyczaj zwietrzałe, słabe, prawdopodobnie spękane, jest wiele warstw farby, ściany i sufity są krzywe. Dlatego wskazany jest remont bardziej gruntowny, w czasie którego należy całkowicie zerwać stare zwietrzałe tynki cementowo-wapienne i z pewnością wymienić też stare instalacje elektryczne, wod-kan. i c.o. Następnie musimy dobrze oczyścić i odkurzyć całe podłoże i koniecznie zagruntować np. preparatem gruntującym INTER-GRUNT, a dopiero potem zastosować jedną z dwóch nowoczesnych technologii wykończeniowych obecnie bardzo popularnych w budownictwie.
Pierwsza to wykonanie tynków gipsowych maszynowych przy pomocy agregatu z Gipsu Tynkarskiego GTM. Uzyskujemy wtedy oprócz wyrównania i wzmocnienia ścian oraz stropów (na ewentualnych pęknięciach podłoża należy zamocować siatkę zbrojącą reparacyjną) poprawę izolacyjności i wspaniały mikroklimat pomieszczeń, przyjazny dla użytkowników. Jest jeden warunek: musi być możliwość podłączenia agregatu tynkarskiego (napięcie zasilające 380 V, zabezpieczenie C-25A), a w harmonogramie prac remontowych zagwarantowana możliwość odczekania 10-14 dni na wyschnięcie tynków i dopiero przystąpienia do malowania.
Druga technologia to wyszpachlowanie sufitów gipsem szpachlowym NOWA FORMUŁA, a na ścianach zastosowanie tzw. technologii suchej, tj. przyklejenie zaprawą z Kleju Gipsowego T płyt gipsowo-kartonowych oraz wykończenie złączy zaprawą z Gipsu Szpachlowego F wraz z siatką zbrojącą. Tutaj po wyschnięciu gładzi i spoin - w ciągu 3 - 5 dni - możemy już przystąpić do malowania. Kosztowo technologie są porównywalne, a wybór oczywiście należy do Pana. W/w produkty są dostępne w sieci dystrybucji DOLINY NIDY.

autor: mgr inż. Marek Tomasik
Biuro Doradztwa Technicznego i Szkoleń
DOLINA NIDY, wrzesień 2002 r.


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty