atlas - jak praktycznie na budowie przygotować zaprawę gipsową

Jak praktycznie na budowie przygotować zaprawę gipsową?

Prace gipsowe

W zależności od rodzaju spoiwa i stopnia jego modyfikacji oraz przeznaczenia, spoiwa gipsowe powinniśmy mieszać z wodą w proporcji zgodnej z ustalonym współczynnikiem wodno-gipsowym (W/G), ale są to wymagania laboratoryjne, niemożliwe do dokładnego zastosowania na budowie.
W warunkach budowy zaprawy gipsowe przygotowujemy tzw. metodą wsypu. Polega ona na tym, że do czystego elastycznego pojemnika napełnionego w ok. 1/3 czystą wodą wsypujemy powoli równomiernie po całej powierzchni lustra wody suche spoiwo gipsowe, które stopniowo nawilża się i zatapia oraz osadza się na dnie pojemnika. W miarę wsypywania poziom zwilżonego spoiwa podnosi się i zrównuje z powierzchnią wody dając na chwilę suchą powierzchnię. Jest to moment kiedy należy zaprzestać dalszego wsypywania spoiwa do pojemnika. Następnie wskazane jest odczekanie 3-5 minuty, aby wsypane spoiwo całkowicie nawilżyło się i dopiero należy przystąpić do wymieszania. Można to zrobić ręcznie drewnianą łopatką, ale jest to metoda dla małych porcji zaprawy. Dużo lepiej i szybciej jest wymieszać mechanicznie wiertarką wolnoobrotową z zamocowanym prostym mieszadłem. Przy mieszaniu zaleca się ok. 500 obrotów wiertarki na minutę. Proste mieszadło i mała ilość obrotów na wiertarce pozwalają na dobre wymieszanie spoiwa bez zakłócenia początku wiązania i bez nadmiernego napowietrzenia zaprawy. W zależności od przeznaczenia zaprawy i pożądanej konsystencji, w trakcie początkowego mieszania możemy w niewielkim zakresie korygować gęstość zaprawy dolewając odpowiednio wody lub dosypując suchego spoiwa.
Cały cykl przygotowania i mieszania zaprawy powinien zamknąć się w czasie ok. 5-7minut. Dobrze przygotowana zaprawa gipsowa powinna mieć konsystencję “gęstej śmietany” i nie powinna odpadać samoczynnie z narzędzi stosowanych w czasie pracy. Przy sporządzaniu zapraw gipsowych musimy pamiętać o każdorazowej czystości narzędzi i pojemników, którymi posługujemy ze względu na to, że każde zabrudzenie ma wpływ na skrócenie czasu wiązania następnej porcji zaprawy.

autor: mgr inż. Marek Tomasik
Biuro Doradztwa Technicznego i Szkoleń
ATLAS/DOLINA NIDY


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty