atlas - tynki gipsowe w nieogrzewanym pomieszczeniu
poniedziałek, 29 sierpnia 2011 08:48
Tynki gipsowe w nieogrzewanym pomieszczeniu
Prace gipsowe
Czy w okresie jesienno-zimowym mogę wykonywać tynki gipsowe w nieogrzewanym budynku mieszkalnym?
Jak wynika z cyklu budowlanego, większość inwestycji kubaturowych i montażowych kończymy przed zimą, doprowadzając do stanu surowego zamkniętego. Niestety, nie zawsze udaje się też wykonać wszystkie instalacje, w tym grzewczą. Ale okres jesienno-zimowy jest przecież czasem prac wykończeniowych wewnątrz budynku i wiele prac się w tym czasie wykonuje.
Prace w technologiach gipsowych - jak większość prac budowlanych, w których używana jest woda - wymagają dodatnich temperatur. Przy wykonywaniu mokrych tynków gipsowych temperatury nie mogą spadać poniżej +5 st.C. Dotyczy to nie tylko temperatury w przewidzianym do tynkowania pomieszczeniu, ale też podłoża, które zamierzamy tynkować. Podłoże absolutnie nie może być wychłodzone i zamarznięte.
Ważną sprawą dla dobrej przyczepności tynków do podłoża i ich trwałości jest również to, aby ta dodatnia temperatura nie była niższa również w okresie dojrzewania i wysychania tynków. Jeżeli nie mamy stałego ogrzewania, to najbardziej wskazane jest tymczasowe ogrzewanie elektryczne bez zbyt dużego nadmuchu, a po pierwszej dobie od momentu wykonania tynków również odpowiednia wentylacja, która zapewni szybkie wyschnięcie mokrego tynku jeszcze przed dużymi mrozami.
Tak więc, generalnie, nie ma przeszkód, aby tynki gipsowe wykonywać w okresie, kiedy na zewnątrz są już chłody, ale bardzo ważną sprawą jest zadbanie o właściwe warunki wewnątrz pomieszczeń na przestrzeni całego cyklu technologicznego, od przygotowania zaprawy do wyschnięcia tynku.
autor: mgr inż. Marek Tomasik
Akademia Stosowania Gipsu
ATLAS/DOLINA NIDY
źródło: www.atlas.com.pl