atlas - tynk gipsowy na gładkim betonowym suficie

Tynk gipsowy na gładkim betonowym suficie.

Prace gipsowe

Tynki gipsowe na betonowych wylewanych czy prefabrykowanych sufitach należy wykonywać z bezwzględną starannością - bez żadnych uproszczeń czy oszczędności wykonawczych. Do tego celu można zastosować tynk ręczny ATLAS GIPS SOPLARIS.
Gładkie sufity betonowe należy zaliczyć do trudnych podłoży i ewentualne popełnione błędy wykonawcze bardzo szybko się ujawnią przy najbliższych zmianach temperaturowych czy wilgotnościowych w pomieszczeniu. Do tynkowania możemy przystąpić tylko wtedy gdy temperatura otoczenia i podłoża jest powyżej +5 st. C oraz mamy gwarancję, że temperatura zostanie utrzymana również w czasie wiązania i wysychania tynku gipsowego.
Na początku należy upewnić się czy beton jest dostatecznie dojrzały, nie przemarznięty i suchy. Następnie należy staranie obejrzeć taki sufit, sprawdzić czy nie jest zabrudzony i zatłuszczony środkami antyadhezyjnymi, którymi smaruje się formy czy deskowanie. W przypadku stwierdzenia śladów takich środków należy bezwzględnie i dokładnie je zmyć wodą z odpowiednim środkiem.
Następnie po wyschnięciu sufit należy zagruntować preparatem gruntującym do betonu o nazwie ATLAS GIPS ADHER. Nanosi się ją bez rozcieńczenia na suche podłoże betonowe przy pomocy wałka lub pędzla malarskiego. Preparat należy nanieść co najmniej dzień wcześniej przed planowanym tynkowaniem. Po całkowitym wyschnięciu preparatu na podłożu betonowym tworzy się cienka warstwa szczepna przypominająca rozrzedzony papier ścierny. Warstwa ta zapewnia dobrą przyczepność zaprawy tynkowej do betonowej powierzchni sufitu. Przypominamy, że warstwa tynku na suficie nie może być ani za cienka, ani za gruba, średnio tynk winien mieć ok. 10 mm, a maksymalnie 15 mm. Po wykonaniu tynku należy pamiętać o właściwej pielęgnacji tj. zapewnieniu odpowiedniej wentylacji, ale unikaniu przeciągów szczególnie w czasie pierwszej doby. Temperatury w pomieszczeniach, w których użyto tynk gipsowy, nie powinny spadać po niżej + 5 st. C.

autor: mgr inż. Marek Tomasik
Akademia Stosowania Gipsu
ATLAS/DOLINA NIDY


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty