atlas - wykonywanie tynków gipsowych na nierównych podłożach

Wykonywanie tynków gipsowych na nierównych podłożach

Prace gipsowe

Czy można wykonywać tynki gipsowe na nierównych ścianach o znacznych odchyłkach od pionu, rzędu 3 cm?

Tynki gipsowe możemy wykonywać praktycznie na każdym podłożu mineralnym. Typowa grubość tynku gipsowego winna wynosić średnio ok. 10 mm. W rzeczywistych warunkach budowlanych zdarza się, że z dokładnym wykonaniem ścian różnie bywa. Murarzom zdarzają się usterki w wykonaniu dobrej jakości ścian i niestety te niedoróbki muszą usunąć tynkarze kosztem dodatkowej robocizny i zwiększonego zużycia gipsu tynkarskiego. Chociaż zasadniczo tynki gipsowe powinny być wykonywane jako jednowarstwowe, to można udzielić również twierdzącej odpowiedzi na postawione wyżej pytanie - tak, można wykonywać, ale dokładnie zgodnie z wytycznymi i obowiązującą technologią w tego typu przypadkach.
Jak należy w tym przypadku postępować ? Przy znacznych nierównościach i odchyłkach powierzchni ścian od pionu tynk gipsowy należy wykonywać dwuwarstwowo, wymaga to zachowania szczególnej staranności wykonawcy przy stosowaniu tzw. technologii “mokre na mokre”. Technologia ta polega na nałożeniu jednej warstwy zaprawy tynkarskiej na suche, czyste i zagruntowane preparatem gruntującym podłoże i zgrubnym jej wyrównaniu łatą tynkarską , a następnie po częściowym zgęstnieniu - stwardnieniu zaprawy - tj. po upływie około jednej godziny należy porysować “w siatkę” powierzchnię zaprawy ostrym narzędziem i od razu nakładać drugą warstwę zaprawy (min. 8 mm) oczywiście w całym cyklu technologicznym wykonywania tynku gipsowego.
Należy podkreślić, że bardzo ważną rzeczą jest, aby nie wykonywać drugiej warstwy po całkowitym związaniu pierwszej warstwy czyli po kilku godzinach i następna ważna kwestia, aby druga warstwa nie była bardzo cienka - poniżej 8 mm.
Taki sposób wykonywania tynków gipsowych zapewnia właściwą przyczepność tynku gipsowego do podłoża jak również obu warstw zaprawy tynkarskiej i wyrównanie istniejących nierówności oraz znacznych odchyłek od pionu czy kątów na ścianach. W przypadku gdy nie zdążymy z nałożeniem zaraz drugiej warstwy zaprawy pozostaje nam zostawienie tego odcinka pracy na dłużej tj. do całkowitego wyschnięcia i dopiero wtedy zagruntowanie jej emulsją gruntującą ATLAS UNI-GRUNT, a po wyschnięciu wykonanie drugiej warstwy tynku gipsowego.

autor: mgr inż. Marek Tomasik
Akademia Stosowania Gipsu
ATLAS/DOLINA NIDY


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty