atlas - właściwości techniczne różniące farby silikonowe i silikatowe

Właściwości techniczne różniące farby silikonowe i silikatowe.

Prace malarskie

Farby różnią się rodzajem spoiwa, tzn. substancji tworzącej powłokę malarską, Ono decyduje o właściwościach użytkowych farb i o cenie.
Farby silikatowe (krzemianowe) wykonane są na bazie potasowego szkła wodnego (krzemian potasu). Przeznaczone są do wymalowań podłoży mineralnych - wykazują doskonałą przyczepność do nich dzięki chemicznemu wiązaniu z jego składnikami. Farby silikatowe są odporne na agresywne składniki tynków mineralnych, co daje możliwość ich malowania przed zakończeniem okresu karbonizacji (skraca to w znacznym stopniu przerwy technologiczne). Odporne są również na opady atmosferyczne, zwietrzenia i agresywne składniki zawarte w środowisku naturalnym. W wyniku reakcji szkła wodnego z dwutlenkiem węgla z powietrza, tworzą przyczepną do podłoża mikroporowatą powłokę przepuszczającą parę wodną i gazy, umożliwiając odparowanie wody z malowanych materiałów. Farby te nie tworzą błony powierzchniowej, tylko wnikają w pory podłoża, doskonale oddając strukturę malowanej powierzchni.
W farbach silikonowych (krzemoorganicznych) rolę spoiwa pełni emulsja silikonowa. Emulsja silikonowa powoduje hydrofobowość powłoki. Woda nie ma dostępu do wnętrza materiału i jest wręcz “odpychana” od powierzchni. W związku z tym, powłoka wytworzona przez farbę nie jest penetrowana przez wodę i stwarza środowisko mniej podatne na skażenie mikrobiologiczne. Zredukowana jest także skłonność do zabrudzeń. Powłoka posiada właściwości adhezyjne – brud i kurz są mniej przyczepne do elewacji, a elewacja samo oczyszcza się pod wpływem opadów atmosferycznych. Przy swojej hydrofobowości, mikroporowata struktura powłok zapewnia jednocześnie bardzo dobrą przepuszczalność dwutlenku węgla i innych gazów oraz umożliwia odparowanie wilgoci z podłoża. Farby silikonowe można nakładać na nowe powierzchnie oraz stosować do renowacji starych niemalowanych i malowanych elewacji. Są odporne na spaliny, słońce, ozon, promieniowanie UV i kwaśne deszcze.
Grupa Atlas posiada w swojej ofercie farbę silikatową ARKOL S, która jest oferowana w 392 kolorach. Jako grunt należy zastosować preparat gruntujący ARKOL SX. Do grupy farb silikonowych zaliczamy natomiast farby ARKOL N i FASTEL-NOVA, produkowane w 695 kolorach. Jako preparat gruntujący można zastosować tu ARKOL NX lub silikonowy środek hydrofobizujący ATLAS SILSTOP.

autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty