atlas - likwidacja skutków zawilgocenia w łazience - wymiana fug

Likwidacja skutków zawilgocenia w łazience - wymiana fug.

Prace glazurnicze

Mój problem dotyczy łazienki: w miejscu, gdzie wypłukała się między płytkami fuga, pojawił się grzyb i robaczki - tzw. rybiki. Jak przy remoncie zlikwidować oba zjawiska? Jakich materiałów użyć do wypełniania fug? Czy można go położyć na resztki starych, które dobrze się jeszcze trzymają?

Grzyby i rybiki to odwieczni mieszkańcy większości naszych mieszkań. Żywią się przede wszystkim związkami organicznymi (rybiki żerują przede wszystkim na materiałach zawierających celulozę, np. papierze, tapetach). Grzyby i rybiki to jedne z najstarszych organizmów na naszej planecie i trudno je skutecznie i całkowicie usunąć. Wbrew pozorom bardziej niebezpieczne dla zdrowia człowieka są grzyby, niż potwornie wyglądające pod mikroskopem i zjadające tapetę rybiki. Obydwa organizmy upodobały sobie szczególnie ciepłe i wilgotne przestrzenie, których w naszych domach nie brakuje. Wystarczy, więc zadbać o odpowiedni mikroklimat w mieszkaniu, żeby uniemożliwić rozwój tego typu intruzów. Należy więc zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń, nie dopuścić do zawilgoceń ścian i podłóg, a także często sprzątać zakamarki i odkurzać.
Do likwidacji rybików należy użyć specjalistycznych preparatów owadobójczych, zgodnie z instrukcją ich stosowania, zwłaszcza jeśli chodzi o środki ostrożności. Opryskiwać należy miejsca wędrówek i gromadzenia się owadów, a także zaciemnione kąty pomieszczeń, kratki ściekowe, listwy podłogowe, miejsca pod kuchenkami i szafkami, rury hydrauliczne i c.o. W przypadku pana łazienki, miejscem gnieżdżenia się owadów są stare wypłukane z zaprawy spoiny. W takim przypadku wskazane jest stosowanie ostrego i wąskiego strumienia skierowanego w szczelinę.
Bardzo często przyczyną zagrzybienia fug są źle ułożone płytki lub nieumiejętnie zamocowane brodziki, wanny czy umywalki. Niefachowość osoby remontującej łazienkę powoduje, że w narożnikach okładziny lub przy wspomnianych elementach gromadzi się woda, powodując trwałe zawilgocenie ściany lub podłogi. Grzyb będzie się rozwijał nawet jeśli wszystko jest dobrze wykonane, ale brak jest odpowiedniej wentylacji. Jestem pewien, że w pana łazience występuje pierwszy albo drugi problem. Jeśli fugi pokryte są nalotem pleśniowym, to radzę je wszystkie wydłubać. Dokładne ich usuniecie zmniejszy możliwość szybkiego powrotu grzybów. Puste i oczyszczone spoiny należy następnie pokryć preparatem grzybobójczym ATLAS MYKOS, co pozwoli odkazić zainfekowane miejsca. Po jego wyschnięciu, w szczeliny należy wcisnąć nową fugę, np ATLAS ARTIS - chronią systemem MYKO BARIERA. Do tego celu można też zastosować silikon sanitarny ATLAS ARTIS. Silikony takie należy stosować zwłaszcza w narożnikach okładzin i w innych miejscach szczególnie narażonych na występowanie zwiększonej wilgoci. Dobrym, ale drogim rozwiązaniem jest zastosowanie fugi epoksydowej ATLAS ARTIS. Zaletą tego typu spoiny jest m.in. wysoka odporność na zawilgocenie. Można również stosować fugi cementowe o niskiej nasiąkliwości, ale jest to najmniej skuteczne rozwiązanie, ale stosunkowo tanie. Proszę jednak mieć na uwadze, że bez względu na sposób wypełnienia spoiny, jeśli nie zmieni pan mikroklimatu w łazience i nie zapewni w niej większej wymiany powietrza, zagrzybienie wcześniej czy później powróci. Rybiki również.

autor: Piotr Idzikowski   


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty