atlas - kilka słów o farbach dyspersyjnych

Kilka słów o farbach dyspersyjnych.

Prace malarskie

Zaproponowano mi malowanie farbą dyspersyjną, co to są za farby?

Farby dyspersyjne (zwanymi też emulsyjnymi) są najczęściej spotykanymi farbami stosowanymi do malowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Nadają się do malowania tynków, podłoży gipsowych, podłoży z betonów, cegły, drewna, materiałów drewnopochodnych oraz tapet.
Pod względem chemicznym są to związki zawierające jako spoiwo organiczne, dyspersje tworzyw sztucznych, takich jak: żywice akrylowe (czyste akrylany), styreno-akrylany, kopolimery etylenu z polioctanem winylu. Ze względu na bardzo dobrą przyczepność do podłoża mogą być stosowane do malowania pierwotnego i renowacyjnego. Powłoki malarskie są łatwe do wykonania. Ponadto, farby te nie budzą zastrzeżeń ekologicznych ponieważ rozcieńczane są wodą. Powłoki malarskie, jeżeli zostały właściwie dobrane, mają dużą trwałość, odporność na ścieranie oraz charakteryzują się tzw. “dobrym kryciem”, przez co są ekonomiczne. Łatwość koloryzacji farb umożliwia wykorzystanie szerokiej palety barw, przez co znajdują zastosowanie do nadawania ostatecznej kolorystyki wielu elementów dekoracyjnym oraz wyposażenia wnętrz.
Na zewnątrz farby dyspersyjne są stosowane w wielu przypadkach, gdy trzeba na przykład przykryć rysy w betonie (dzięki swoim elastycznym powłokom) lub gdy trzeba dodatkowo zabezpieczyć elewację przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Farby dyspersyjne nie mogą być natomiast używane do malowania tynków wapiennych lub tynków o dużej zawartości wapna. Powłoki wykonane farbami są sprężyste, bez naprężeń własnych, chemicznie obojętne (wartość pH około 7-8).

autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty