atlas - folia w brodziku

Folia w brodziku.

Prace hydroizolacyjne

W firmie, w której pracuję, kierownik stwierdził, że w miejscu, w którym ma być prysznic nie musi być stosowana folia w płynie. Czy jest to prawidłowe rozwiązanie? Ja twierdzę, że to złe rozwiązanie, a jak pan myśli?

Dziwnie to zabrzmi, ale zarówno Pan jak i Pana kierownik macie rację. Użycie folii takiej jak ATLAS WODER E nie jest wymagane, ale jej brak może nieść ze sobą wiele komplikacji. Postaram się to wytłumaczyć, wyobrażając sobie Pańską rozmowę z kierownikiem.

Kierownik – Kiedyś nie było folii i budowano brodziki bez dodatkowej izolacji. I było ok.!
Pan – Kiedyś jeździło się samochodem bez ABS i też było ok., ale tylko dlatego, że nikt nie wiedział, że może być lepiej. Teraz ABS jest w standardzie, a już pojawiają się jeszcze lepsze rozwiązania. To samo dotyczy folii. Fakt, że bez folii było ok., ale równie często nie było ok. Nie mówiąc już o grzybie, który miał idealne warunki do rozwoju w zawilgoconym podłożu. A grzyb to smród i choroby…

Kierownik – Nie ma przepisu, który nakazywałby stosowanie folii.
Pan – jedna z podstawowych zasad Sztuki Budowlanej mówi, że w miarę możliwości należy korzystać z najlepszych technologii, zapobiegających awariom budowlanym. Jeśli więc chce Pan, aby traktowano nas jako nowoczesną i profesjonalną ekipę, to zróbmy ten prysznic jak trzeba.

Kierownik – Teraz fugi i płytki są znacznie mniej nasiąkliwe, więc same zabezpieczą podłoże przed zawilgoceniem.
Pan – Faktycznie, materiały okładzinowe mają znacznie lepszą jakość niż kilka lat temu, ale nadal nie są w stanie stworzyć jednolicie szczelnej warstwy. Mogą jedynie ograniczać przenikanie wody. Zawsze jednak istnieje możliwość przedostania się wody pod okładzinę (pęknięcia fugi, odspojenie się fugi od krawędzi płytek, nieszczelność przy baterii, akcesoriach łazienkowych, kratce kanalizacyjnej itp. I zawilgocenie gotowe.

Kierownik – Nic sie nie stanie z tynkiem lub wylewką cementową, nawet gdy dostaną trochę wody.
Pan – Tynk może się odspoić od podłoża, a wraz z nim cała okładzina. Może się rozwarstwić. Może rozwinąć się na nim grzyb. Jego wierzchnia warstwa może stracić nośność i przyczepność do kleju itd. A tynk cementowy to i tak teoretycznie najmniej podatne na wilgoć typowe podłoże, porównując go choćby z tynkiem gipsowym czy betonem komórkowym.

Kierownik – Przecież nie zalejemy pomieszczeń pod spodem, bo w stropie na pewno jest jakaś izolacja.
Pan – A jak tej izolacji nie ma, albo jest uszkodzona? Ponadto, woda nie tylko penetruje w dół. Może przemieszczać się w przegrodach na kilka innych sposobów, np. poprzez podciąganie kapilarne. Chłonne elementy mogą absorbować wilgoć z powietrza, co przy słabej wentylacji szybciutko doprowadzi do powstania zagrzybienia zarówno na powierzchni okładziny, jak i pod nią.

Jeśli kierownik będzie używał jeszcze innych argumentów, to proszę o sygnał. Na pewno uda się znaleźć kontrargumenty.

autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty