atlas - zalanie sąsiednich pomieszczeń

Zalanie sąsiednich pomieszczeń.

Prace hydroizolacyjne

W nowym mieszkaniu, w łazience sąsiadującej ze ścianą pokoju zamontowany został brodzik. I po pewnym czasie ściana od strony pokoju zaczęła być wilgotna. Podobno to nie rury przeciekają, tylko brodzik jest źle zamontowany/wyprofilowany, że gdy ktoś bierze prysznic silikon przy ścianie odchyla się i woda kapie po ścianie i przemięka do pomieszczenia obok? Co robić? Czy istnieje prawdopodobieństwo, że zaleję sąsiada biorąc prysznic?

Jeśli ściana w pomieszczeniu obok staje się wilgotna, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wcześniej czy później również na suficie sąsiada pokażą się plamy wilgoci. Jeśli więc jest to nowe mieszkanie, to przede wszystkim złożyłbym reklamacje do wykonawcy prac. To z jego winy ściana jest mokra, bez względu na to czy przyczyną usterki są rury, uszczelki czy silikon. W takich sytuacjach z reguły przyczyną jest źle zamontowana uszczelka pod brodzikiem lub inna nieszczelność w instalacji, ale skoro tam jest wszystko w porządku, to przyczyna może być nieszczelność wokół brodzika
Jeśli podejrzenie pada na silikon, to oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest wydłubanie go i ponowne uszczelnienie. I o ile faktycznie przeciekanie wynikało z nieszczelności silikonu, to problem powinien ustać. Po wymianie silikonu warto jest pomóc naturze i wysuszyć ścianę od strony pokoju, używając nagrzewnicy i wietrząc pomieszczenie po jej wyłączeniu – wilgoć ze ściany musi mieć możliwość odparowania. Pod brodzikiem też z pewnością jest sporo wilgoci, więc na jakiś czas trzeba usunąć jedną płytkę, o ile oczywiście wykonawca przewidział tego typu dostęp do odpływu.
Układając płytki w łazience, warto jest zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniu ścian i podłogi i użyć specjalnych mas uszczelniających, tzw. płynnych folii, np. ATLAS WODER E. Szczególnie jeśli ściany wykonane są z materiałów nasiąkliwych (np. bloczki betonu komórkowego) lub pokryte są płytami g-k. Folie uszczelniające produkowane są w postaci gotowej masy, którą w bardzo prosty sposób nakłada się pędzlem lub pacą stalową. Zalecam stosowanie tego typu dodatkowych zabezpieczeń, zwłaszcza w strefach mokrych łazienki, a więc wokół wanien, brodzików, umywalek oraz na całej podłodze i w pasie co najmniej 10 cm ponad nią. Dodatkowo, wokół rur i wzdłuż krawędzi pomieszczeń oraz dylatacji, można zatopić w takiej folii specjalne pierścienie i taśmy uszczelniające. Takie działanie uchroni nas przed zawilgoceniem ścian w sąsiednich pomieszczeniach i co najważniejsze przed zalaniem sąsiada z dołu.

autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty