atlas - prysznic bez brodzika - sposób zabezpieczenia ścian i podłogi

Prysznic bez brodzika - sposób zabezpieczenia ścian i podłogi.

Prace hydroizolacyjne

Chcę mieć w łazience prysznic bez brodzika — tzn. z zagłębieniem w podłodze. Jak zabezpieczyć mury przed podciekaniem, jeszcze przed położeniem płytek ceramicznych w tym zagłębieniu? Czy potrzebne są jakieś specjalne materiały?

W takiej sytuacji specjalne materiały są niezbędne. I to nie tylko pod prysznicem bez brodzika! Mylą się Ci, którzy uważają, że wystarczy posiadać w łazience zafugowaną okładzinę ceramiczną i jest się wolnym od problemu podciekania. Płytki i fugi cementowe są owszem odporne na kontakt z wilgocią, lecz nie mogą stanowić wodoszczelnego zabezpieczenia podłoża, mimo iż wiele z nich charakteryzuje się bardzo małą nasiąkliwością. Zawilgocenie jest szczególnie groźne w przypadku podłoży wykonanych z gazobetonu, płyt gipsowo – kartonowych, mas gipsowych, ale dotyka również tradycyjnych podłoży betonowych. Jego konsekwencją mogą być uszkodzenia takie jak: wypłukiwanie spoiwa, niszczenie betonu, powstawanie rys, zagrzybień i wykwitów. Miejsca narażone na czasowe oddziaływanie wilgoci i wody nazywają się wilgotnymi i mokrymi strefami budynku. Są to przede wszystkim podłoga i ściany w pobliżu kabiny prysznicowej, umywalki i wanny. Wyznaczając strefę mokrą przyjmuje się, że należy do niej cała powierzchnia podłogi i część ścian do wysokości 10 cm ponad nią. W przypadku ścian, uszczelnienie powinno sięgać powyżej baterii lub miejsca zamocowania słuchawki prysznicowej. Często wykonuje się je aż do poziomu sufitu.
Specjalnych materiałów do izolacji podłoża jeszcze parę lat temu nie stosowano, gdyż po prostu nie było ich na polskim rynku. Umieszczano jedynie izolację wodoszczelną pod wylewką. Kończyło się to zazwyczaj odspojeniem płytek lub zalaniem sąsiada. Aktualny trend w budownictwie nakazuje zabezpieczanie przeciwwilgociowe tynków i podkładów podłogowych w łazienkach.
Do tego celu stosuje się tzw. folie bezspoinowe. Sprzedawane są one w postaci masy gotowej do użycia (jednoskładnikowe) - ATLAS WODER E, lub jako dwa komponenty do zmieszania bezpośrednio przed użyciem (dwuskładnikowe) - ATLAS WODER DUO. Po kilku godzinach od naniesienia na podłoże, masa zasycha, tworząc grubą na kilka milimetrów, elastyczną warstwę izolacyjną. Masę nanosi się pędzlem lub wałkiem, stosując się do zaleceń producenta. Izolacje tego typu najczęściej są rozwiązaniami systemowymi, czyli stanowią komplet kilku materiałów. Wraz z folią warto zastosować akcesoria w postaci taśm i pierścieni uszczelniających, które zatapia się w świeżo naniesionej masie. Taśmy uszczelniające zabezpieczają naroża ścian i podłóg, natomiast pierścienie uszczelniają miejsca przejścia przez ścianę wszelkiego rodzaju rur instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty