atlas - taras na ziemi

Taras na ziemi.

Prace hydroizolacyjne

Mam zamiar położyć płytki ceramiczne na tarasie . Taras ma powierzchnię 20 m2 i nie jest zadaszony. Posadzkę tarasu stanowi płyta betonowa o grubości 12 cm wylana jest na folii izolacyjnej Pod tarasem nie znajduje się żadne pomieszczenie, wykonany on jest na fundamencie i znajduje się na wysokości 80 cm od gruntu. Proszę o poradzenie czy powierzchnię płyty betonowej należy dodatkowo uszczelnić oraz jakiego użyć kleju do przyklejania płytek i masy do ich fugowania .

Tarasy i balkony są bardzo wrażliwym punktem w budynkach. Aby zapewnić odpowiednią pracę poszczególnych warstw należy spełnić kilka niezbędnych warunków podczas wykonywania prac. Taras powinien być wykonany ze spadkiem, w celu zapewnienia spływu wody z jego powierzchni - zalecany spadek to 2%. W przypadku braku spadku należy na płycie konstrukcyjnej wykonać wylewkę spadkową zespoloną z podłożem. Polecam do tego zaprawę ATLAS TEN-10 lub ATLAS POSTAR 80.
Jeżeli płyta jest wykonana ze spadkiem, proponujemy wykonać na niej dodatkową warstwę izolacji wodoszczelnej (oprócz folii, która jest umieszczona pod płytą betonową) stosując elastyczną folię wodoszczelną ATLAS WODER DUO. Aby zapewnić szczelność w narożnikach należy stosować TAŚMY i NAROŻNIKI USZCZELNIAJĄCE ATLAS. Na wykonanej warstwie izolacyjnej płytki należy przyklejać stosując klej elastyczny np. ATLAS PLUS MEGA, a w przypadku płytek gresowych ATLS POGRES MEGA. Płytki powinny być przyklejone na całej powierzchni do podłoża, aby wyeliminować wolne przestrzenie, w których mogłaby się gromadzić woda. Do wykonywania spoin proponuję zastosować ZAPRAWĘ DO FUGOWANIA ATLAS lub FUGĘ ATLAS ARTIS.
Ważnym elementem w konstrukcji tarasów są dylatacje. Na powierzchnię okładziny należy przenieść wszystkie istniejące już dylatacje konstrukcyjne. Zastosować dylatacje skrajne oddzielające poszczególne warstwy od pionowych elementów budynku (ściany, słupy itp). Dylatacje należy przenosić przez kolejne warstwy tarasu - powinny być one odwzorowane na wykładzinie ceramicznej tarasu. Dodatkowo powierzchnia płytek powinna być podzielona dylatacjami na pola o powierzchni ok. 1,5 - 2. Szczeliny dylatacyjne powinny być wypełnione materiałami elastycznymi np. odpowiednimi masami silikonami. Dylatacje eliminują skurcze wynikające m.in. z dużych różnic temperatur, na jakie narażony jest taras.
Piotr Idzikowski

autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty