atlas - usuwanie przebarwień z płytek po fugowaniu

Usuwanie przebarwień z płytek po fugowaniu.

Prace glazurnicze

Podczas fugowania płytek wystąpiły przebarwienia, trudne obecnie do usunięcia. Bardzo proszę o poradę, w jaki sposób je usunąć?

Przed przystąpieniem do fugowania płytek gresowych oraz wszelkiego rodzaju innych płytek “nieszkliwionych” konieczne jest wykonanie próby w celu stwierdzenia, czy fugę po wyschnięciu będzie można usunąć z płytek.
W tym celu proponowałbym rozrobić z wodą niewielką ilość fugi (zachowując właściwe proporcje) i nanieść na fragment płytki, stanowiący odpad po układaniu. Po całkowitym wyschnięciu fugi należy ją usunąć. Jeżeli nie będzie z tym problemów, to również usuwanie nadmiaru fugi na podłodze nie sprawi kłopotów. Jeżeli natomiast na “próbnej” płytce po usunięciu fugi pozostaną zabrudzenia lub smugi trudne do usunięcia, należy liczyć się z podobnymi problemami na podłodze. Aby problemy te wyeliminować, można stosować następujące metody:
1. Fugę układać w taki sposób, żeby w jak najmniejszym stopniu “brudzić” nią płytki.
2. Nadmiar fugi usuwać zaraz po nałożeniu (nie czekając aż wyschnie).
3. W niektórych przypadkach pomaga zabezpieczanie płytek środkami przeznaczonymi do tego celu (np. ATLAS DELFIN).
4. Fugę dobrać kolorystycznie w taki sposób, aby nawet po ewentualnym zabarwieniu płytek nie była widoczna (taki sam odcień fugi, jak płytki).
5. Jeżeli w/w metody nie okażą się skuteczne, to pozostaje jeszcze jedna metoda - niestety bardzo pracochłonna. Polega ona na oklejaniu płytek w taki sposób, aby nie miały kontaktu z fugą podczas wypełniania spoin.
Co zrobić jednak, jeżeli nie zastosowano w.w metod i płytki “nieszkliwione” zostały “zabarwione” podczas fugowania? Do czyszczenia można użyć środka ATLAS SZOP lub SZOP 2000, pamiętając o tym, że nie może on mieć kontaktu z fugą, którą chcemy pozostawić, ponieważ spowoduje on jej odbarwienie lub uszkodzenie (służy przecież do usuwania takich zapraw). Miejsce zbrudzone należy najpierw lekko nasączyć wodą. W zależności od stopnia zabrudzenia można SZOPA rozcieńczyć wodą w stosunku 1:3, a miejsca szczególnie mocno zbrudzone należy nasączyć odrobiną płynu bez rozcieńczania. Tak nasączone zabrudzenia pozostawić na kilka minut, żeby płyn zaczął działać, a następnie zmyć go i dokładnie spłukać wodą. Po zakończeniu czyszczenia całość dokładnie przemyć wodą lub delikatnym roztworem o odczynie zasadowym.

autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty