atlas - ścieżka ogrodowa z płytek gresowych

Ścieżka ogrodowa z płytek gresowych.

Prace glazurnicze

Moja żona wymyśliła, aby od wyłożonego gresem tarasu, do ogrodu na trawę prowadziła ścieżka gresowa. Śmieję się, że chce, aby płytki układać na trawie. Jakie rozwiązanie tu zastosować, aby połączenie było trwałe - robić wylewkę na gruncie?

Z doświadczenia powiem, że w ogródkach dużo lepiej sprawdzają się i znacznie lepiej wyglądają ścieżki wykonane z kamieni, kruszywa, kostki betonowej, a nawet z elementów drewnianych. Trakty z tego typu materiałów naturalnie wkomponowują się w charakter miejsca jakim jest ogród. Ścieżka z płytek gresowych, według mnie nijak nie będzie pasowała do otoczenia krzewów i drzew. Ponadto zdecydowanie łatwiej wykonać ścieżkę z kostki lub kamienia, a różnorodność proponowanych przez producentów systemów i materiałów pozwala na osiągnięcie wspaniałych efektów wizualnych. Dlatego też przede wszystkim radzę jeszcze raz spróbować odwieźć małżonkę od tego pomysłu i przedstawić jej kilka innych, przyjemniejszych dla oka, trwalszych, a nawet tańszych rozwiązań.
Oczywiście, można również zrobić ścieżkę z płytek gresowych. Najkrócej mówiąc, aby tego dokonać musi Pan po prostu wykonać na ziemi bardzo długi i wąski taras, ze wszystkimi jego warstwami, czyli: 10-20 cm żwiru lub tłucznia, 5-10 cm podsypki z ubijanego piasku, izolacja przeciwwilgociowa z folii budowlanej, min 4 cm wylewki betonowej (ze spadkami na boki ok. 2%), stanowiącej nośny podkład pod płytki. Płytki należy przyklejać na klej elastyczny i posiadający zwiększona przyczepność (opis na opakowaniu - klasa C2TE), np. PROGRES MEGA, co kilka spoin wykonać fugę trwale elastyczną z silikonu ATLAS ARTIS. Oczywiście również wylewka betonowa powinna być dylatowana (odstęp między dylatacjami powinien nie być większy niż dwie szerokości ścieżki). Budowę ścieżki zaczynamy oczywiście od wykopu o głębokości odpowiadającej grubości wszystkich warstw, przy założeniu że warstwa wykończeniowa z płytek będzie wystawała około 3 cm ponad powierzchnie gruntu.
Jak każda ścieżka, tak i ta wykonana z płytek gresowych, musi mieć „krawężnik”. Szczerze powiem, nie wiem jaki materiał pasowałby na obwiednię gresowej dróżki. Kwestii Państwa gustu pozostawiam więc wybór pomiędzy elementami betonowymi, kamiennymi lub drewnianymi.

autor: Piotr Idzikowski            


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty