atlas - naprawianie odspojonej fugi na tarasie

Naprawianie odspojonej fugi na tarasie.

Prace glazurnicze

Gdy zgarniałem resztki śniegu z tarasu, zaniepokoiło mnie, że wraz ze śniegiem odchodzi fuga, która była między płytkami ceramicznymi? Boję się, że gdy w te szpary podejdzie woda, płytki będą odpadać. Jakie są przyczyny usterki? Jak ją raz na zawsze usunąć?

Zanim przystąpi Pan do jakichkolwiek napraw poproszę o dwie rzeczy. Po pierwsze o cierpliwość i wstrzymanie się z pracami co najmniej do wiosny, a po drugie o dokładnie obejrzenia tarasu w poszukiwaniu innych usterek i ustalenia przyczyn odspajania fugi.
Jeśli zabierze się Pan za remont już w tej chwili, to niestabilne warunki pogodowe (zmiany temperatur i opady), które panować będą przez pierwsze wiosenne tygodnie, mogą zniweczyć cały trud i nakłady. Ponadto, zmienność warunków atmosferycznych, a zwłaszcza wiosenne ocieplenie, jak żaden inny czynnik obnażą wszelkie nieprawidłowości wykonawcze, dotyczące okładzin ceramicznych na zewnątrz budynków. Warto więc, aby Pan poczekał z remontem do momentu, w którym za sprawą natury stanie się wszystko złe co może się jeszcze z tarasem stać. Te kilka tygodni bez fugi nie powinny spowodować odspojenia płytek, o ile są one prawidłowo przyklejone.
Ustalenie przyczyn odspajania się fugi jest niezbędne do tego, by uniknąć powstania ponownej usterki za parę miesięcy. Ponieważ nie mam możliwości oceny stanu technicznego na miejscu, wskażę Panu kilka możliwych przyczyn powstania usterki i sposobów postępowania z nią. Na wstępie proszę dokładnie opukać płytki. Głuchy odgłos będzie świadczył o tym, że po zimie odspoiły się one od podłoża i tak naprawdę nie tylko fuga, a cała okładzina jest do wymiany. Proszę się również dokładnie przyjrzeć czy między płytkami (co około 1,5 metra) została wykonana spoina dylatacyjna z materiału trwale elastycznego, np. silikonu. Jeśli nie, to podczas remontu niezbędne będzie jej wykonanie, zwłaszcza gdy taras ma dużą powierzchnię lub kształtem odbiega od kwadratu. Niech Pan też koniecznie sprawdzi, czy producent użytej fugi zalecał stosowanie jej do okładzin zewnętrznych na tarasach. Często bowiem bywa tak, że materiał użyty jest nie zgodnie z jego przeznaczeniem i właśnie przez to nie wytrzymuje próby czasu. Zastosowanie do naprawy prawidłowego materiału pozbawi kłopotu na przyszłość.
Na koniec niech pan wróci pamięcią do momentu spoinowania okładziny, czy przypadkiem nie było wtedy przymrozków lub upałów i czy nie spadł deszcz zaraz po fugowaniu – to czynniki wpływające bardzo negatywnie na trwałość. Kruchość fugi może być też wynikiem nieprzestrzegania reżimu technologicznego przez wykonawcę, który np. dolewał do suchej mieszanki więcej wody, by ułatwić sobie pracę – zaprawa o rzadszej konsystencji łatwiej rozprowadza się po okładzinie podłogowej, ale po związaniu nie uzyskuje wymaganej wytrzymałości.
W większości wspomnianych przypadków renowacja tarasu będzie polegała na wymianie fugi. Przede wszystkim musi pan dokładnie i ostrożnie wydłubać starą zaprawę ze spoin, tak by nie uszkodzić płytek, a nowo nałożona miała w każdym miejscu taką samą grubość - co najmniej 4 mm. Tuż przed fugowaniem, puste spoiny należy odpylić (do tego celu najlepiej użyć odkurzacza, który dokładnie wyciągnie ze spoin wszystkie ukruszone elementy) i zwilżyć je wodą. Po zafugowaniu okładziny, świeżą zaprawę należy pielęgnować zgodnie z zaleceniami jej producenta, czyli zwilżać i chronić przed wypłukaniem. Do spoinowania proponuję użyć FUGĘ i SILIKON ARTIS. Dzięki temu powinien Pan uniknąć podobnych problemów na przyszłość.

autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty