atlas - impregnacja gresu przed fugowaniem

Impregnacja gresu przed fugowaniem.

Prace glazurnicze

Co należy stosować przed fugowaniem gresu - jaki impregnator lub inny środek, by oszczędzić sobie pracy i kłopotu? Jak sie ma do tego "Delfin"?

Generalnie gres, ze względu na minimalną nasiąkliwość, nie powinien wymagać dodatkowego zabezpieczenia preparatem impregnującym. Praktyka pokazuje jednak, że ze względu na szorstką i porowatą powierzchnię (w przypadku gresów polerowanych związane to jest ze zjawiskiem otwarcia mikroporów w procesie szlifowania i polerowania powierzchni), często występują trudne do usunięcia zabrudzenia przy fugowaniu. Aby uniknąć problemów zalecamy przeprowadzenie próby poprzez nałożenie fugi na fragment płytki i sprawdzenie stopnia usuwalności zabrudzeń.
W przypadku penetracji materiału w głąb płytki i problemów z usunięciem fugi zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy fugowaniu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wtedy zastosowanie impregnacji. Niestety DELFIN jest środkiem przeznaczonym tylko do zabezpieczania materiałów o dużej nasiąkliwości. W przypadku gresu najczęściej powstaje efekt odwrotny od zamierzonego. Ze względu na niską nasiąkliwość materiału DELFIN nie wnika w strukturę, a jedynie tworzy na powierzchni cienką błonę, do której przywierają resztki fugi i inne zanieczyszczenia. Warstwa ta jest później nie do usunięcia bez zastosowania specjalistycznych środków chemicznych, np. ATLAS SZOP 2000. Przy takim rozwiązaniu zalecamy przeprowadzenie próby fugowania i zachowanie szczególnej uwagi i ostrożności celem ograniczenia zabrudzeń powierzchni płytek w trakcie fugowania. Przy szczególnie wrażliwych na zabrudzenie płytkach zaleca się wprowadzanie fugi bezpośrednio w spoinę przez zastosowanie wyciskaczy mechanicznych.

autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty