atlas - przyklejanie terakoty na płytach drewnopochodnych
poniedziałek, 22 sierpnia 2011 11:57
Przyklejanie terakoty na płytach drewnopochodnych.
Prace glazurnicze
Zajmuję mieszkanie w starym przedwojennym budynku, podłogi są tam z desek, a na tych deskach ułożone płyty wiórowe. Chciałbym w kuchni i przedpokoju położyć terakotę. W związku z tym mam kilka pytań. Czy płyty należałoby zdemontować? - nie chciałabym za bardzo obciążać stropu. Poza tym podłoga byłaby zbyt wysoka.
Problem klejenia płytek na podłogach drewnianych jest bardzo złożony. Nie można tutaj podać jednoznacznego rozwiązania - każdy przypadek takiej podłogi należy traktować indywidualnie, a każde z zastosowanych rozwiązań jest obarczone elementami ryzyka.
Najbardziej pewnym rozwiązaniem byłoby radykalne potraktowanie problemu, tj. zdjęcie płyt i desek podłogowych, wypełnienie przestrzeni pomiędzy legarami twardym styropianem EPS 100-038, ułożenie folii PE gr. 0,1 mm i wykonanie samonośnej płyty żelbetonowej z zastosowaniem POSADZKI CEMENTOWEJ ATLAS grubości 30 mm lub ATLASA POSTAR 20. Rozwiązanie takie wymaga jednak oceny konstrukcji stropu, obliczeń (dodatkowe obciążenie stropu) i akceptacji konstruktora posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.
Wylewkę z POSADZKI CEMENTOWEJ lub masy samopoziomującej ATLAS SAM 200 gr. min. 30 mm można wykonać również bez zdejmowania desek, po ułożeniu izolacji z folii, ale w tym wypadku poza nośnością stropu (odpowiednie obliczenia), należy uwzględnić również fakt podniesienia poziomu podłogi o grubość wylewki.
Można podjąć ryzyko klejenia płytek na dokładnie oczyszczonych i przemalowanych podkładem ATLAS GRUNTO-PLAST płytach wiórowych (po ich dodatkowym dokręceniu wkrętami do legarów i podłogi drewnianej), ale tylko w przypadku, gdy mamy pewność, że są one stabilne i nie uginają się. Niestety ocena stabilności takiego podłoża jest trudna i to ryzyko musi podjąć Pani sama, po wspólnej ocenie z doświadczonym wykonawcą. Jeżeli, po konsultacjach z nim zdecyduje się Pani na takie rozwiązanie, w tym przypadku należałoby zastosować zaprawę ATLAS PLUS z zatopioną dodatkowo siatką z włókna szklanego. Podkreślam jednak, że nie jest to nasze rozwiązanie systemowe, za które możemy wziąć pełną odpowiedzialność, ponieważ ocena stabilności podłoża w przypadku podłóg drewnianych jest trudna i subiektywna.
autor: Piotr Idzikowski
źródło: www.atlas.com.pl