atlas - przyklejanie terakoty na płytach drewnopochodnych

Przyklejanie terakoty na płytach drewnopochodnych.

Prace glazurnicze

Zajmuję mieszkanie w starym przedwojennym budynku, podłogi są tam z desek, a na tych deskach ułożone płyty wiórowe. Chciałbym w kuchni i przedpokoju położyć terakotę. W związku z tym mam kilka pytań. Czy płyty należałoby zdemontować? - nie chciałabym za bardzo obciążać stropu. Poza tym podłoga byłaby zbyt wysoka.

Problem klejenia płytek na podłogach drewnianych jest bardzo złożony. Nie można tutaj podać jednoznacznego rozwiązania - każdy przypadek takiej podłogi należy traktować indywidualnie, a każde z zastosowanych rozwiązań jest obarczone elementami ryzyka.
Najbardziej pewnym rozwiązaniem byłoby radykalne potraktowanie problemu, tj. zdjęcie płyt i desek podłogowych, wypełnienie przestrzeni pomiędzy legarami twardym styropianem EPS 100-038, ułożenie folii PE gr. 0,1 mm i wykonanie samonośnej płyty żelbetonowej z zastosowaniem POSADZKI CEMENTOWEJ ATLAS grubości 30 mm lub ATLASA POSTAR 20. Rozwiązanie takie wymaga jednak oceny konstrukcji stropu, obliczeń (dodatkowe obciążenie stropu) i akceptacji konstruktora posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.
Wylewkę z POSADZKI CEMENTOWEJ lub masy samopoziomującej ATLAS SAM 200 gr. min. 30 mm można wykonać również bez zdejmowania desek, po ułożeniu izolacji z folii, ale w tym wypadku poza nośnością stropu (odpowiednie obliczenia), należy uwzględnić również fakt podniesienia poziomu podłogi o grubość wylewki.
Można podjąć ryzyko klejenia płytek na dokładnie oczyszczonych i przemalowanych podkładem ATLAS GRUNTO-PLAST płytach wiórowych (po ich dodatkowym dokręceniu wkrętami do legarów i podłogi drewnianej), ale tylko w przypadku, gdy mamy pewność, że są one stabilne i nie uginają się. Niestety ocena stabilności takiego podłoża jest trudna i to ryzyko musi podjąć Pani sama, po wspólnej ocenie z doświadczonym wykonawcą. Jeżeli, po konsultacjach z nim zdecyduje się Pani na takie rozwiązanie, w tym przypadku należałoby zastosować zaprawę ATLAS PLUS z zatopioną dodatkowo siatką z włókna szklanego. Podkreślam jednak, że nie jest to nasze rozwiązanie systemowe, za które możemy wziąć pełną odpowiedzialność, ponieważ ocena stabilności podłoża w przypadku podłóg drewnianych jest trudna i subiektywna.

autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty