atlas - ocena nośności podłoża pod płytki ceramiczne
poniedziałek, 22 sierpnia 2011 11:07
Ocena nośności podłoża pod płytki ceramiczne.
Prace glazurnicze
Jak praktycznie można ocenić nośność podłoża pod wykonanie okładziny ceramicznej i jak je przygotować?
W przypadku wykonywania okładziny ceramicznej na podłożu mineralnym, pierwszą czynnością jest ocena stanu tego podłoża. Obok chłonności, czystości i stabilności, równie ważną cechą jest nośność tynków, jastrychów, wylewek.
Najprostszym sposobem oceny nośności podłoża mineralnego jest zbadanie jego odporności na opukiwanie, ścieranie i zarysowanie. Tak więc, przy zarysowywaniu ostrym narzędziem np. przecinakiem, śrubokrętem, można ocenić stopień nośności - im mniej podatne na ścieranie, wykruszanie tym bardziej nośne. Gdy podłoże okaże się “słabe”, należy pozbyć się niezwiązanego kruszywa poprzez szorowanie sztywną szczotką, piaskowanie lub zmywanie wodą pod ciśnieniem. Najskuteczniejszym sposobem przygotowania podłoża jest rozprowadzenie, na odkurzonej powierzchni, przy użyciu pędzla lub wałka, emulsji ATLAS UNI-GRUNT lub ATLAS UNI-GRUNT PLUS o zwiększonej penetracji. Emulsje te zmniejszają chłonność i, co ważne, wzmacniają podłoże – “sklejając” niezwiązane z podłożem kruszywo.
Aby mieć pewność uzyskania pożądanej przyczepności zaprawy klejącej do podłoża, którego nośność budzi zastrzeżenia, można przykleić jedną lub kilka płytek i dokonać oceny przyczepności po 48 godzinach.
Przez opukiwanie tynku młotkiem można ocenić jego przyczepność do muru. Jeżeli podczas opukiwania słychać głuchy odgłos, świadczy to o odspojeniu tynku od ściany. Miejsca te należy odkuć i uzupełnić ZAPRAWĄ WYRÓWNUJĄCĄ ATLAS, a w przypadku większych grubości ZAPRAWĄ TYNKARSKĄ ATLAS.
Specyficzne i zarazem bardzo niebezpieczne są podłoża, które podczas wykonywania (obróbki) zostały “przetarte” lub “przepalone”. Tynki i wylewki mogą być zbyt intensywnie zacierane, w wyniku czego tworzy się na ich powierzchni cienka, ale twarda warstewka. Podobna zgorzel może wytworzyć się na powierzchni jastrychów anhydrytowych. Warstwę tę należy zeszlifować lub zfrezować, w przeciwnym razie płytki po przyklejeniu mogą się odspoić poprzez rozwarstwienie zgorzeli od podłoża. Po usunięciu zgorzeli należy podłoże odkurzyć i pomalować emulsją ATLAS UNI-GRUNT lub ATLAS UNI-GRUNT PLUS - w przypadku posadzek.
autor: Piotr Idzikowski
źródło: www.atlas.com.pl