atlas - płytki na tynkach gipsowych

Płytki na tynkach gipsowych.

Prace glazurnicze

Czy można przyklejać płytki ceramiczne do tynków gipsowych?

Nie ma żadnych przeciwwskazań w przyklejaniu płytek ceramicznych (glazury) do tynku gipsowego, należy jednak pamiętać o pewnych zasadach.
Pierwszy wariant
Wiemy z projektu budowlanego, na jakiej powierzchni i gdzie przewidziane jest przyklejenie płytek ceramicznych. Podczas wykonywania tynku gipsowego nie wygładzamy go ostatecznie, ale zostawiamy po wyrównaniu łatą i “zatarciu pacą gąbkową na ostro”. Taka powierzchnia tynku jest szorstka i zapewnia dobrą przyczepność zaprawy klejowej do tynku gipsowego. Przy wykonywaniu tynku pod płytki ceramiczne musimy pamiętać, aby zachować grubość tynku min. 10 mm. Aby zachować równą powierzchnię płaszczyzny oraz pionowość i kąty ścian, wskazane jest też zastosowanie w czasie pracy bardzo przydatnych ocynkowanych listew prowadzących. Zanim przystąpimy do przyklejania glazury, powierzchnia tynku musi być wyschnięta – wizualnie: kolor jasnobiały (wilgotność do 1 %). Następnie tynk gipsowy, w celu ograniczenia nasiąkliwości, należy zagruntować środkiem gruntującym ATLAS GRUNTO-PLAST i po kilkunastu godzinach (po całkowitym wyschnięciu) preparatu możemy przystąpić do przyklejania płytek ceramicznych na zaprawie klejowej, wykonując bezpośrednio na powierzchni tynku tzw. przeszpachlowanie przygotowaną już do klejenia zaprawą klejową, a dopiero następnie wykonujemy klejenie płytek.
Drugi wariant
Tynki gipsowe są już wykonane, wykończone ostatecznie na gładko i wtedy dopiero, w czasie aranżacji wnętrz, zdecydowaliśmy się na przyklejenie glazury. Po wyznaczeniu powierzchni pod przyklejenie glazury należy powierzchnię tę uszorstwić poprzez zmatowienie, porysowanie ostrym przedmiotem, a następnie odkurzyć i dopiero zagruntować emulsją gruntującą ATLAS UNI-GRUNT lub - dla zapewnienia całkowitej szorstkości - powierzchni preparatem gruntującym ATLAS GRUNTO-PLAST a po całkowitym wyschnięciu preparatu, bezpośrednio przed klejeniem płytek ceramicznych, zalecane jest przeszpachlowanie powierzchni przygotowaną zaprawą klejową i dopiero właściwe klejenie płytek ceramicznych.
Gdy płytki przyklejane są w strefie mokrej (np. w kabinie prysznicowej), konieczne jest wykonanie na tynku warstwy hydroizolacji z folii ATLAS WODER E.

autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty