atlas - prace glazurnicze kleje odkształcalne

Kleje odkształcalne

Prace glazurnicze

Jaka jest różnica pomiędzy odkształcalnością kleju a jego elastycznością?

Przyczepność, elastyczność i odkształcalność to 3 parametry, które najlepiej opisują klasę kleju i pozwalają wybrać najbardziej odpowiedni klej do potrzeb użytkownika. Pierwsze dwa znane są rzemieślnikom od lat, natomiast odkształcalność to parametr zdefiniowany dopiero w najnowszym wydaniu „normy klejowej” PN-EN 12004.
Elastyczność
O ile przyczepność kleju jest parametrem mierzalnym, zdefiniowanym od samego początku istnienia PN-EN 12004, o tyle elastyczność jest sformułowaniem umownym i nigdy w tej normie nie była opisana. Jednak pomimo tej umowności, rzemieślnicy posługują się terminem ELASTYCZNOŚĆ najczęściej i dla wielu z nich jest ona głównym wyznacznikiem jakości kleju. Rzemieślnicy doskonale wiedzą, w jakich sytuacjach konieczne jest użycie kleju elastycznego, a kiedy wystarcza zastosowanie kleju zwykłego. Dobrzy rzemieślnicy dotykając rozmieszanego z wodą kleju potrafią trafnie ocenić jego prawdziwą „elastyczność”. Ta bowiem zawsze zależała od ilości polimerów dodawanych do kleju cementowego, a to daje się wyczuć „pod palcami”, właśnie po rozmieszaniu kleju z wodą.
Odkształcalność
Niestety, jeśli coś jest umowne, to również jest mało precyzyjne, a przez to pozwala na swobodną interpretację, a nawet jej nadużycia. Takim pojęciem jest ELASTYCZNOŚĆ. Dzięki tej swobodzie, w drugiej połowie mijającej dekady pojawiły się np. kleje półelastyczne. W większości były one takimi tylko z nazwy, gdyż praktycznie niczym nie odbiegały parametrami od klejów nieelastycznych. Ot, taki zabieg marketingowy. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal w sprzedaży dostępne są kleje zwykłe, półelastyczne, elastyczne i wysokoelastyczne i między nimi trzeba dokonać umiejętnego wyboru.
Całe szczęście nowe wydanie polskiej PN-EN 12004 wprowadziło parametr ODKSZTAŁCALNOŚCI. Według niej ODKSZTAŁCALNOŚĆ to „podatność utwardzonego kleju na deformację pod wpływem działania naprężeń między płytką ceramiczną a powierzchnią układania, bez uszkodzenia powierzchni zainstalowania”. Łatwo to zobrazować na dwóch tylko z pozoru podobnych przykładach: rozciąganego wałeczka z plasteliny i zginanej plastikowej linijki. Rozciągany wałeczek odkształca się, czyli ulega deformacji, a przy nadmiernej sile rozciągającej w pewnej chwili pęka. Miarą odkształcalności wałeczka z plasteliny jest więc różnica jego długości mierzonych w momencie pęknięcia i przed rozpoczęciem rozciągania. Podobnie jest z linijką, która zbyt mocna zgięta pęka. Jest jednak zasadnicza różnica między tymi dwoma przykładami. W momencie usunięcia siły jeszcze przed osiągnięciem naprężenia niszczącego linijka wróci do swojej pierwotnej postaci, a plastelina nie. Za sprawą ELASTYCZNOŚCI czy ODKSZTAŁCALNOŚCI?.
Odkształcalność – część elastyczności.
Linika i plastelina są w pewnym stopniu odkształcalne, ale która z nich jest elastyczna? Plastelina, która nie wraca samoczynnie do stanu pierwotnego i pęka, czy linijka, która po odjęciu siły z powrotem może służyć do rysowania linii prostych? Odpowiedź jest prosta jak linijka – To linijka. Przenosząc to doświadczenie na grunt budowlany, przeanalizujmy taką oto typową sytuację. Przyklejamy płytki na płycie g-k, stanowiącej okładzinę ścianki działowej, montowanej na ruszcie. Później, w czasie użytkowania ktoś się o nią niezbyt delikatnie opiera. Płyta ugina się (odkształca się), ale połączenie klejowe nie pęka. Z punktu widzenia jedynie ODKSZTAŁCALNOŚCI i deformacji doświadczenie można skończyć w tym momencie i zmierzyć możliwe odkształcenie. Ale co się dzieje z płytą g-k i płytkami do niej przyklejonymi gdy delikwent przestanie się o nią opierać? Pozostają ugięte i szpecą łazienkę, czy też wracają do stanu pierwotnego? Oczywiste - dzięki swej ELASTYCZNOŚCI wracają do stanu pierwotnego.
Czy zatem odkształcalność zastąpi pojęcie elastyczności kleju? Moim zdaniem - Nie! Odkształcalność pozwoli jedynie sprecyzować zakres elastyczności i wyeliminować swobodę interpretacji. Pojawienie się parametru ODKSZTAŁCALNOŚĆ przywróci rangę określeniu ELASTYCZNOŚĆ, które ostatnimi czasy straciło na ważności, przez nadmierne nim szafowanie. Odkształcalność kleju jest niezmiernie ważna, ale stanowi tylko element ELASTYCZNOŚCI zaprawy, bo bez tej drugiej ta pierwsza nie ma racji bytu w klejach cementowych.
Gwoli sprawiedliwości i rangi „plasteliny”, czyli ODKSZTAŁCALNOŚCI - są w budownictwie przypadki, gdzie może się ona obyś się bez ELESTYCZNOŚCI. Ot, np. pacząca się podłoga drewniana, na której kiedyś przyklejono płytki klejem elastycznym. Zdeformowane deski nie wrócą do pierwotnego kształtu, więc klej będzie przenosił naprężenia tylko „w jedną stronę”, bez konieczności powrotu do stanu pierwotnego.
Odkształcalność w liczbach
Odkształcalność jest mierzalna. Norma dokładnie precyzuje jej wartość i jednoznacznie dzieli kleje pod względem odkształcalności na klasy S1 i S2. Wartość liczbowa odkształcenia dla kleju określana jest normowo – test polega na zginaniu próbki wykonanej z kleju i zmierzeniu jej ugięcia. Dla klejów klasy S1 możliwe odkształcenie powinno zawierać się w przedziale 2,5 mm – 5 mm, natomiast dla klejów S2 powinno wynosić minimum 5 mm.
Kleje odkształcalne doskonale przenoszą naprężenia, powstające w układzie warstw podłoże-klej-płytka na skutek pracy jednej lub kilku warstw, wywołanej czynnikiem zewnętrznym, np. temperaturą, siłą zginającą itp. W praktyce oznacza to, że można ich używać do mocowania okładzin na podłożach narażonych na odkształcenia:
o termiczne - na balkonach, tarasach, elewacjach, kominkach, ogrzewaniu podłogowym i ściennym
o mechaniczne - na stropach drewnianych, płytach g-k, wiotkich ściankach działowych, na elastycznych hydroizolacjach z folii typu WODER E.


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty