instrukcja.pl - poradnik wykonania docieplenia

PORADNIK WYKONANIA DOCIEPLENIA


1

Preparat gruntujący BOLIX T nanosimy na uprzednio przygotowane podłoże (suche, czyste, nieprzemrożone, wolne od wykwitów, grzybów i pleśni) przy pomocy szczotki malarskiej lub wałka

2


Dla zapewnienia prostej i wypoziomowanej dolnej krawędzi systemu ociepleń, stosujemy listwę startową. Szerokość listwy dobieramy odpowiednio dla grubości styropianu. Mocujemy do podłoży przy pomocy kołków rozporowych.3


Płyty styropianowe należy przykleić przy pogodzie bezdeszczowej i temperaturze powietrza w przedziale od +5oC do 25oC. Zaprawę klejową BOLIX U należy nakładać pasmami o szerokości 3-8 cm na obrzeżach płyty styropianowej o wymiarach 1000x500 mm, a na pozostałej powierzchni nałożyć 8-10 placków o średnicy ok. 8 cm.

4


Styropian należy przykleić stosując klej uniwersalny do systemów ociepleń BOLIX U lub BOLIX US (biały). Suchą mieszankę zaprawy klejowej BOLIX U należy wsypać do czystej wody i bardzo dokładnie wymieszać (stosować od 180 do 200 ml wody na 1 kg suchej masy), aż do uzyskania jednorodnej masy wolnej od grudek. Po upływie 5 minut i pomownym wymieszaniu zaprawa jest gotowa do użycia.5


Po nałożeniu kleju, styropian należy bezzwłocznie przyłożyć do ściany, dosunąć do płyt już przyklejonych i docisnąć. Pasma kleju BOLIX U nałożone powinny być tak, aby po dociśnięciu, zaprawa nie wyciekała poza krawędzie styropianu. Krawędzie płyt powinny do siebie szczelnie przylegać, a ich ułożenie należy wykonać w sposób mijankowy zarówno na ścianach jak i narożnikach.


6


Po utwardzeniu kleju wiążącego styropian z podłożem /minimum po 24 h/ szlifujemy powierzchnię płyt gruboziarnistym papierem ściernym. Operacje wykonujemy w celu wyrównania nierówności warstwy izolacyjnej /uskoki między łączeniami płyt/ oraz dla poprawy przyczepności kolejnej warstwy systemu.


7

W kolejnym etapie wykonujemy otwory pod kołki rozprężne wiertłem kobranym odpowiednio do rodzaju kołków. Głębokość kołkowania zależy od materiału z którego wykonana jest ściana. Dla ścian z materiałów mocnych i litych /betony, pełne cegły/ minimalna głębokość kotwienia to 50 mm a dla ścian z podloży o mniejszej nośności, porowatych /cegła kratówka, gazo-beton/ 60-80mm. W zależności od wysokości budynku, rodzaju podłoża, strefy klimatycznej, należy wykonać kołkowanie realizowane według indywidualnego projektu.


8

W przygotowane otwory z lekko sfrezowanym styropianem zapewniającym licowanie górnej powierzchni kołka z powierzchnią styropianu, zakładamy kołki i wbijamy lub wkręcamy trzpienie. W efekcie uzyskujemy mocowanie nie wystające poza powierzchnię płyt styropianowych. Należy zwrócić uwagę, aby podczas montażu nie uszkodzić powierzchni materiału ociepleniowego.


9


W celu poprawnego wykonania i wzmocnienia krawędzi, zalecamy założenie narożników aluminiowych montowanych na warstwie zaprawy BOLIX U.
10


Na powierzchnię płyt styropianowych za pomocą zębatej (zęby szpachli o wymiarach 10X10 mm) nanosimy zaprawę BOLIX U, przygotowaną w analogiczny sposób jak przy przyklejaniu płyt styropianowych. Prac nie należy wykonywać przy bezpośrednim nasłonecznieniu, silnym wietrze i deszczu.11


Wykonujemy warstwę zbrojącą z atestowanej siatki z włókna szklanego. Zatapiamy siatkę w uprzednio naniesionej warstwie BOLIX U i wyrównujemy powierzchnię na gładko. Siatkę układamy pasami pionowymi lub poziomymi wykonując zakładki o minimalnej szerokości 50mm. W efekcie uzyskujemy równą powierzchnię kleju o grubości około 3m z zatopioną siatką na głębokości ok. 1mm.


12


Po wyschnięciu warstwy kleju, przystępujemy do gruntowania powierzchni podkładem tynkarskim BOLIX OP lub BOLIX O. Preparat należy nakładać jednowarstwowo pędzlem lub wałkiem w temperaturze od +5oC do 25oC na powierzchni przeznaczonej pod ostateczną wyprawę tynkarską. Do nanoszenia tynku przystępujemy po wyschnięciu preparatu.


13


Bezpośrednio przed użyciem, masę tynkarską w fabrycznym opakowaniu należy bardzo dokładnie wymieszać wiertarką wolnoobrotową, wyposażoną w mieszadełko koszykowe aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Dalsze mieszanie jest niewskazane ze względu na napowietrzenie masy.

14


Tynki akrylowe BOLIX rozprowadza się równomiernie cienką warstwą na podłożu, używając do tego celu długiej, stalowej gładkiej pacy. Nadmiar tynku ściąga się stalową pacą krótką do warstwy o grubości ziarna. Materiał zebrany nadaje się do ponownego użycia po przemieszaniu. Masy tynkarskiej BOLIX nie należy nakładać przy temperaturze niższej niż +5oC i wyższej od +25oC, na powierzchnię bezpośrednio nasłonecznione, przy silnym wietrze oraz przy pogodzie zapowiadającej deszcz lub bezpośrednio po jego wystąpieniu. Duża wigotność powietrza wydłuży czas wiązania tynku.15


Żądaną strukturę osiąga się przez zatarcie świeżo nałożonego tynku płaską pacą z tworzywa sztucznego. Operacje należy wykonać przy niewielkim nacisku pracy. Masę należy nakładać w sposób ciągły na całym fragmncie ściany (będącym odrębną częścią elewacji).

16


W przypadku przerw technologicznych należy równo oddzielić powierzchnie zatynkowaną od niezatynkowanej taśmą papierową. Taśma służy również do właściwego wykonywania łączeń tynków. Taśmę należy usunąć przed stwardnieniem, tynk należy chronić przed opadami atmosferycznymi.Rozmiar: 23999 bajtów


Narożniki otworów okiennych i drzwiowych należy wzmocnić poprzez naklejenie bezpośrednio na warstwie styropianu kawałków siatki z włókna szklanego o wymiarach 20 X 35 cm. Szerokość siatki powinna być dobrana tak, aby umożliwiała oklejenie ościeży na całej ich głębokości.

 

.

źródło: www.instrukcja.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty