atlas - ocieplenie domu drewnianego
czwartek, 18 sierpnia 2011 12:12
Ocieplanie domu drewnianego
Prace ociepleniowe
Czym lepiej ocieplić stary drewniany dom sprzed wojny: wełną czy styropianem, od czego zależy wybór, od jakości desek na elewacji?
Dom drewniany można ocieplić zarówno styropianem jak i wełną mineralną. Wełna jest bliższa drewnu w aspekcie swobody przepływu pary wodnej. Styropian jest materiałem ograniczającym dyfuzję (może powodować wykroplenie i zawilgocenie sąsiednich materiałów), ale nie do takiego stopnia, by nie można go było zastosować. Gdy zdecyduje się Pan na użycie płyt styropianowych, proszę koniecznie zlecić wykonanie niezbędnych obliczeń, które wykluczą lub potwierdzą możliwość jego stosowania. Jako warunki brzegowe do obliczeń proszę przyjąć wilgotność w pomieszczeniu około 60-65%, a temperaturę na zewnątrz -30°C. Jeśli przy tych warunkach nie nastąpi wykroplenie pary wodnej na granicy drewna i styropianu, wówczas nie ma przeciwwskazań do zastosowanie tego typu termoizolacji. Obliczenia takie może pan zlecić przedstawicielowi producenta, którego system ociepleniowy pan wybierze.
Wybór materiału termoizolacyjnego nie zależy od jakości desek. Od równości i jakości podłoża zależy sposób mocowania ocieplenia. W obydwu przypadkach (wełna lub styropian) głównym mocowaniem będą łączniki mechaniczne, z końcówką umożliwiającą wkręcanie do drewna. Mocowanie klejowe będzie miało jedynie charakter wyrównawczy i montażowy! O długości kołków i ich rodzaju będzie decydowała konstrukcja ściany. Decyzję co do ich wyboru powinien podjąć projektant ocieplenia, ewentualnie wykonawca. Jeśli deski są w bardzo złym stanie, możne je zastąpić płytą OSB lub zamontować na nich tego typu płytę! Dzięki temu osiągnie pan równe, stabilne i mocne podłoże. Przy okazji poprawią też sztywność całej przegrody, jeśli jest ona wykonana tylko z desek!
Jeśli na drewnianej elewacji istnieją fragmenty starego tynku, to dużo bezpieczniej będzie je skuć. Ich przyczepność do drewna po latach użytkowania jest bardzo wątpliwa. Mogą odpaść podczas montażu ocieplenia lub podczas użytkowania. Warto też skuć tynk, aby odsłonić to co pod nim. Da to niezbędna wiedzę co do jakości podłoża i sposobu mocowania termoizolacji. Oczywiście usuniecie starego tynku nie jest bezwzględnie konieczne. Decyzję w tej sprawie również powinien podjąć projektant lub wykonawca.
Zakładając że jest to typowy dom z bali drewnianych zaimpregnowanych substancjami ropopochodnymi lub pomalowanych farbą wapienną, proponuję Panu docieplenie na wełnie w systemie ATLAS ROKER. System ATLAS ROKER został opracowany do zastosowania na budynkach murowanych. Zastosowanie tego systemu przy termomodernizacji domu drewnianego wymaga wykonania dodatkowych robót przygotowawczych i modyfikacji sytemu. Do bali należy przymocować płytę OSB, która będzie podłożem dla systemu ATLAS ROKER. Przed przystąpieniem do przyklejenia wełny płytę OSB należy pomalować podkładem ATLAS CERPLAST. Po takim przygotowaniu podłoża można przystąpić do przyklejania płyt z wełny mineralnej zgodnie z instrukcją techniczną systemu ATLAS ROKER. Odstępstwem od instrukcji systemu jest mocowanie kołków. Zamiast typowych kołków należy użyć wkrętów do drewna 8 szt na m2 - pozostałe czynności jak w instrukcji. W Pana przypadku ocieplenie wełną będzie korzystniejsze i bezpieczniejsze od ocieplenia styropianem. Styropian jest samogasnący, jednak przy stałym dostępie ognia ulega zniszczeniu i stanowi zagrożenie pożarowe dla drewna. Wełna jest materiałem niepalnym i paroprzepuszczalnym , a tym samym stanowi ochronę przeciwpożarową dla drewna.
autor: Piotr Idzikowski
źródło: www.atlas.com.pl