atlas - ocieplenie ściany z gazobetonu
czwartek, 18 sierpnia 2011 11:41
Ocieplanie ściany z gazobetonu
Prace ociepleniowe
Jest postawiony budynek z bloczków gazobetonowych grubości ok. 30 cm chcemy z inwestorem go docieplić. Pytanie brzmi, czy lepiej zrobić to wełną mineralną czy styropianem? Następne pytanie: czy rodzaj zastosowanego ocieplenia ma znaczenie przy wyborze tynków? Oczywiście pytanie należy odwrócić przecież najpierw będziemy tynkować. A więc gazobeton! Tynk mineralny czy gipsowy? I ocieplamy wełną czy styropianem?
Odpowiadając krótko i na temat:
- tynk mineralny czy gipsowy? – obydwa rozwiązania są dobre
- wełna czy styropian? – obydwa rozwiązania są dobre.
A teraz szczegóły. Ocieplanie każdej ściany rodzi dwie wątpliwości. Po pierwsze, czy grubość termoizolacji będzie wystarczająca, by zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Po drugie, czy przyjęty układ warstw w ścianie (począwszy od farby wewnętrznej, a na farbie zewnętrznej skończywszy) nie spowoduje zawilgocenia przegrody. Z Pana pytania wnioskuję, że chodzi o tą drugą zależność. Informuję więc, że dla tej konkretnej inwestycji nie ma znaczenia jakiego materiału termoizolacyjnego Panowie użyjecie.
Do ocieplenia gazobetonu można stosować praktycznie każdy materiał termoizolacyjny, a więc zwykły styropian, styropian elastyfikowany, polistyren ekstrudowany czy wełnę mineralną. Oczywiście wełna mineralna ma dużo mniejszy opór dyfuzyjny od styropianu, ale możliwość odparowania wilgoci transportowanej przez ścianę w każdym możliwym do uzyskania układzie ocieplenia jest na tyle duża, że nie spowoduje wykraplania pary wodnej. Mogłoby się to zdarzyć, gdyby jako warstwy wykończeniowej na wełnie użyłby Pan tynku akrylowego lub innego materiału o niskiej paroprzepuszczalności. Dlatego, jeśli zdecyduje się Pan na wełnę, to do wykończenia proponuję tynki mineralne, silikatowe lub silikonowe – w żadnym wypadku akrylowe.
Podobnie ma się sprawa z wykończeniem od wewnątrz. Zarówno tynk mineralny (rozumiem, że ma Pan na myśli cementowo-wapienny) jak i gipsowy (ma mniejszy opór dyfuzyjny) sprawdzą się na tego typu podłożu.
autor: Piotr Idzikowski
źródło: www.atlas.com.pl