atlas - ocieplenie w ścianie trójwarstwowej

Ocieplenie w ścianie trójwarstwowej

Prace ociepleniowe

Mój sąsiad buduje dom, który ociepla styropianem. Jednak styropian umieszcza nie na wierzchu ściany, tylko w środku — czyli między jedną warstwą cegły a drugą (między ścianą zew. a wew. budynku). Mówi, że teraz już tylko otynkuje budynek i to wystarczy. Czy rzeczywiście? Przecież jak powstawały ściany, to kilka razy padał deszcz — więc do środka — między cegły i styropian też się dostawał. Czy w takim razie takie ocieplenie jest pełnowartościowe? Sąsiad namawia mnie, abym w domu, którego budowę rozpoczynam na wiosnę też tak ocieplił ściany — czy jest to dobra metoda?
Ściany zewnętrzne budynku można wykonać jako jednowarstwowe, dwuwarstwowe lub trójwarstwowe, czyli takie jakie wznosi Pana sąsiad. Jest to stara, bardzo popularna i dobra metoda budowania. Jak sama nazwa wskazuje, takie ściany składają się z trzech warstw. Pierwsza z nich to warstwa nośna o grubości 19-30 cm, wykonana najczęściej z ceramiki, betonu komórkowego, keramzytobetonu itd. Drugą warstwę stanowi ocieplenie o grubości 8-15 cm z wełny mineralnej, styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego. Trzecią jest warstwa elewacyjna o grubości 8-12 cm, murowana zazwyczaj z tego samego materiału co warstwa nośna lub z innych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i odpornych na warunki atmosferyczne.
Każdy z trzech wymienionych rodzajów ścian ma swoje plusy i minusy. Mniemam, że o zaletach ściany trójwarstwowej nasłuchał się już Pan wystarczająco dużo od zachwalającego swój wybór sąsiada, dlatego ja zwrócę uwagę jedynie na niedoskonałości takiego rozwiązania. Po pierwsze, porównując wszystkie trzy rodzaje ścian, jest to najbardziej pracochłonna metoda, gdyż tak naprawdę trzeba wykonać aż dwa mury, na dodatek dokładnie łącząc je kotwami. Równie precyzyjnie należy zamocować materiał termoizolacyjny, gdyż po zakończeniu prac nie będzie już do niego łatwego dostępu. Po drugie, taka ściana jest grubsza niż w pozostałych dwóch technologiach (około 50-55 cm), wobec czego potrzeba wykonać szersze fundamenty, nadproża oraz parapety. Starając się zachować wymiary zewnętrzne budynku, grube ściany zmniejszą Panu użytkową powierzchnię mieszkania. Gdy jednak będzie chciał Pan zachować wymiary wewnętrzne pomieszczeń, wówczas zwiększenie grubości ścian pociągnie za sobą zwiększenie powierzchni dachu i stropów. A to oczywiście kolejne dodatkowe koszty.
Co do wykończenia elewacji, to jeśli nie zależy Panu na czymś bardziej wyszukanym niż gładki tynk, to może Pan śmiało pójść w ślady sąsiada. W ścianach trójwarstwowych warstwę elewacyjną najlepiej jednak jest wykonać z cegły licowej, klinkierowej lub silikatowej. Jest to rozwiązanie droższe, ale za to daje bardzo elegancki i solidny efekt końcowy. Natomiast jeżeli chciałby Pan na elewacji posiadać tynk fakturowany typu baranek lub kornik, to wtedy lepiej wykonać ścianę dwuwarstwową, czyli jak Pan napisał z ociepleniem „na wierzchu” ściany. Będzie taniej, szybciej, a efekt ten sam.
Wracając do wspomnianego w Pana pytaniu deszczu, to oczywiście należy unikać takiej sytuacji, jaka miała miejsce u sąsiada i zabezpieczać izolację przed opadami w trakcie wznoszenia warstwy elewacyjnej ściany. Sąsiad miałby prawdziwy problem, gdyby jako izolacji zamiast styropianu użył wełny mineralnej. Wełna po nasiąknięciu wodą traci swoje parametry izolacyjności termicznej, natomiast styropian jest odporny na wilgoć w takiej ilości.


Autor: Piotr Idzikowski


źródło: www.atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty