jak-budowac - jak wybudować dom w cenie mieszkania?

Jak wybudować dom w cenie mieszkania?

W powszechnej opinii na budowę domu mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni. Ceny mieszkań wcale nie są niższe i w tej cenie możemy mieć dom w technice skandynawskiej. Jego postawienie może kosztować tyle co przeciętne M3.
dom-skanynawski
Decydując się na budowę domu, musimy przygotować się na wiele kłopotliwych i czasochłonnych zajęć, możliwych do uniknięcia podczas zakupu gotowego mieszkania. Znalezienie projektu, uzyskanie pozwoleń, wybór i nadzór wykonawców, to tylko część przystanków w długiej drodze do własnego lokum. Jednocześnie własny dom gwarantuje komfort o jakim w bloku możemy tylko pomarzyć.
Główną przeszkodą w zdobyciu nieruchomości bywają najczęściej pieniądze. W przypadku domu dodatkowe koszty poniesiemy przy zakupie działki, czy też opłacając niezbędne pozwolenia. Musimy również pamiętać, że średni czas budowy lokalu jednorodzinnego w Polsce wynosi 2 lata. Czy możliwa jest redukcja wydatków związanych z postawieniem budynku mieszkalnego? Zasadniczo tak, jeżeli tylko skorzystamy z pomocy współczesnej techniki.
- Wiele lat temu Skandynawowie opracowali metodę stawiania domów z gotowych elementów. Były one trwalsze, ich budowa trwała krócej, a co najważniejsze ich cena była niższa o około 30% od analogicznych budynków konwencjonalnych – mówi Sylwester Jankowski, Prezes Zarządu firmy Tektum, realizującej budowę „skandynawskich” domów w Polsce – Dziś wiele budynków socjalnych takich jak szkoły czy wielopiętrowe sale koncertowe powstaje przy użyciu technologii modułowej. Gminy dotują ich budowę, ponieważ wiedzą, że są przyjazne środowisku, a co ważniejsze tańsze – wyjaśnia.

Według danych z raportu rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance, cena ofertowa mieszkania o powierzchni 50 m2 np. we Wrocławiu to około 345 tys. PLN.* Korzystając z technologii modułowej, za taką sumę moglibyśmy postawić jednorodzinny dom o powierzchni 150 m2. Oczywiście dodatkową kwestią są koszty działki. Jednak różnica w spędzaniu niedzielnego popołudnia we własnym ogrodzie zamiast na balkonie, jest nieporównywalna.

* Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance, Styczeń 2010r. Koszt wyliczony ze średniej ceny ofertowej na rynku wtórnym za m2 we Wrocławiu (6908 PLN/m2).


Źródło: InplusPR

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty