jak-budowac - jak murować za pomocą pianki?

Jak murować za pomocą pianki?

Firma Wienerberger wprowadziła na rynek system Porotherm DRYFIX – innowacyjną technologię pozwalającą na murowanie pustaków za pomocą specjalistycznej zaprawy w piance.

To pierwszy tego typu system na polskim rynku materiałów budowlanych, który sprawdził się już w innych krajach m.in. Austrii i Czechach.

Przełom w murowaniu: zaprawa w piance

Podstawowymi elementami sytemu są specjalne pustaki o odpowiednio szlifowanych powierzchniach wspornych oraz jednoskładnikowa poliuretanowa zaprawa w piance opakowana w puszkę pod ciśnieniem i nakładana za pomocą pistoletu.

Zaprawa dostarczana razem z pustakami, w ilości zgodnej z jej zużyciem. Pakowana jest w poręcznych 750 mililitrowych pojemnikach pod ciśnieniem i nie wymaga żadnego wstępnego przygotowania. Przed użyciem wystarczy ją tylko wstrząsnąć. Poza tym jest niezwykle wydajna. – W przypadku tradycyjnej technologii murowania do budowy średniej wielkości domu jednorodzinnego potrzeba około 6 tysięcy litrów gotowej zaprawy – mówi Paweł Jankowski, doradca techniczny z firmy Wienerberger - W systemie Porotherm Dryfix tylko 50 puszek. To jednocześnie pierwszy tego typu produkt na polskim rynku, który uzyskał Aprobatę Techniczną Instytutu Techniki Budowlanej. Porotherm Dryfix można wykorzystać do wznoszenia zarówno ścian nośnych (w tym również jednowarstwowych), jak również działowych i osłonowych. Pustaki dostępne są w różnych szerokościach do budowy ścian o grubości od 8 do 44 cm.

Szybko i wydajnie

System Porotherm DRYFIX, umożliwia wykonywanie prac murarskich w temperaturze do -5 stopni C, a więc także zimą. Dodatkowo murowanie w systemie Porotherm DRYFIX pozwala zaoszczędzić nawet do 50% czasu pracy w stosunku do tradycyjnej technologii. Precyzyjne dozowanie zaprawy, brak konieczności jej rozrabiania i użycia dodatkowych narzędzi sprawia, że prace posuwają się szybciej niż przy murowaniu w tradycyjnej technologii. - Korzystając ze specjalnego pistoletu na każdą warstwę pustaków wystarczy nanieść dwa równoległe paski zaprawy o szerokości około 3 cm, a następnie ułożyć kolejną warstwę pustaków – dodaje Paweł Jankowski – W przypadku ścian o mniejszych grubościach – 8 bądź 11,5cm nanosimy na środku tylko jeden pasek zaprawy. Tak wykonana ściana spełnia wszystkie wymogi wytrzymałościowe, a co ważne, może być obciążana już po kilku godzinach od zakończenia prac.

Premiera produktu w Polsce

Porotherm Dryfix w Polsce został zaprezentowany po raz pierwszy podczas projektu BudShow na styczniowych targach Budma 2010. System wykorzystano do budowy modelowego domu zrównoważonego.

Dodatkowo firma Wienerberger przygotowała specjalne pokazy murarskie, dzięki którym uczestnicy i goście targów mogli na żywo przekonać się o zaletach nowego produktu. Jeszcze w tym roku Wienerberger przeszkoli w zakresie stosowania systemu Porotherm DRYFIX około 2 tysiące fachowców.

Specyfikacja techniczna zaprawy

Pojemność: 750 ml

Temperatura stosowania: -5 do +35 st. C

Odporność na temperaturę: -40 do + 100 st. C

Czas otwarty: 5-10 min.

Gęstość objętościowa: 16-18 kg/m3

Współczynnik przewodzenia ciepła: 0,036 W/(mK)

Wydajność puszki:

ok. 5 m2 muru dla ściany o grubości od 188 do 440 mm

ok. 10m2 muru dla ściany o grubości od 80 do 115 mm

Elementy systemu Porotherm Dryfix:

- pustaki Porotherm DRYFIX

- zaprawa w piance

- pistolet do nakładania zaprawy

- środek do czyszczenia pistoletu Porotherm Cleaner

- zaprawa wyrównująca Porotherm AM (pod pierwszą warstwę pustaków)

- narzędzia do układania pierwszej warstwy pustaków

Więcej informacji na temat systemu oraz film instruktażowy można znaleźć na stronie www.wienerberger.pl


Źródło: www.inpluspr.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty