rockwool - bezspoinowy system dociepleń scian zewnętrznych - System ecorok max

Izolacja ścian zewnętrznych metodą lekką mokrą w Systemie ECOROCK-L

1. Krok | Mocowanie listwy cokołowej

ECOROCK L 1

Przed rozpoczęciem robót ociepleniowych należy wyznaczyć wysokość cokołu i zaznaczyć ją linią poziomą.

Listwa cokołowa powinna być montowana na wysokości min. 40 cm od poziomu terenu przy użyciu minimum pięciu rozporowych łączników mechanicznych ŁC-ECOROCK na 1 m.b. listwy. Listwę należy zamocować zawsze w pierwszym i ostatnim otworze. Nierówności podłoża można skorygować podkładkami dystansowymi. Na narożach budynku listwę należy przyciąć pod kątem, zagiąć i połączyć złączem ZL-ECOROCK. Bezwzględnie listwa cokołowa musi być zamocowana wokół całego budynku idealnie w poziomie.

 

2. Krok  |  Złącze listwy cokołowej

ECOROCK L 2

Do łączenia listew cokołowych stosujemy złącza ZL-ECOROCK.

Na połączeniach listew cokołowych LC-83 mm, LC-103 mm, LC-123 mm i LC-153 mm należy stosować po dwa złącza ZL-ECOROCK.

 

3. Krok  |  Przeszpachlowanie płyty

ecrock l 3

Płyty powinny być dokładnie oczyszczone za pomocą szczotek.

Klej należy przygotować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. W celu uzyskania maksymalnej przyczepności do podłoża klejenie płyt wykonujemy na całej powierzchni metodą grzebieniową w dwóch etapach.
I etap: Zaprawę klejącą nanosimy na płyty FASROCK-L gładką stroną pacy i następnie przeszpachlowujemy. Płyty można położyć na paczce wełny w sposób umożliwiający swobodny dostęp z każdej strony.

 

4. Krok  |  Nakładanie zaprawy klejącej

ecorock 4

II etap: Zaprawę klejącą nanosimy i rozprowadzamy za pomocą pacy zębatej o zębach 12 x 12 mm równomiernie na całej powierzchni płyty.

Zaprawę klejącą nanosimy tak, by uzyskać prawidłową przyczepność na całej powierzchni płyty. Natychmiast po naniesieniu kleju należy osadzić płytę ok. 2 cm przed płytą przyklejoną poprzednio, a następnie dosunąć ją po przekątnej do krawędzi, szczelnie dociskając. termiczne na stykach płyt.

 

5. Krok  |  Przyklejanie płyt

ecorock 5

Płyty należy przyklejać mijankowo, szczelnie dosuwając do poprzednio przyklejonych za pomocą pacy drewnianej.

Nadmiar wychodzącej z boku płyty zaprawy klejącej usuwamy tak, by nie była widoczna na stykach płyt. Taki sposób układania oraz elastyczność płyt lamelowych pozwalają całkowicie wyeliminować mostki.

 

6. Krok  |  Izolacja naroży

ecorock 7

Na narożach budynku płyty powinny być ułożone w sposób zapewniający "wiązanie".

W celu prawidłowego ukształtowania krawędzi naroża pozostawione wysunięte płyty obcinamy nożem wzdłuż łaty i szlifujemy pacą drewnianą z grubym papierem ściernym.

 

7. Krok  |  Szlifowanie fasady

ecorock 8

Po przyklejeniu płyt, ale nie wcześniej niż po 24 godz., w celu wyrównania nierówności, ewentualnych uskoków pomiędzy płytami należy je przeszlifować dużą pacą drewnianą z grubym papierem ściernym.

 

8. Krok  |  Mocowanie listwy przyokiennej

ecorock 9

Listwę przyokienną LP-ECOROCK przyklejamy do ościeżnicy okiennej tak, aby zapewnić ocieplenie ościeża wełną FASROCK o minimalnej grubości 2 cm.

W celu zabezpieczenia okna przed zabrudzeniem podczas prowadzenia robót przeklejamy do listwy folię ochronną, którą odrywamy razem z taśmą klejącą po wykonaniu ocieplenia.

 

9. Krok  |  Zabezpieczenie ościeży

p10

Na ościeże z wełny nakładamy listwę narożną z siatką LNS-ECOROCK i zatapiamy siatkę równo z brzegiem listwy LP-ECOROCK.

 

10. Krok  |  Kołkowanie

ecorock 11

Na nośnych podłożach powyżej 20 m wysokości budynku oraz na podłożach niepewnych, nienośnych, np. tynki, gazobeton, oprócz klejenia należy stosować łączniki mechaniczne.

Mocowanie mechaniczne płyt wykonujemy za pomocą łączników mechanicznych z rdzeniem stalowym WBL-ECOROCK (wbijane lub WKL-ECOROCK (wkręcane) nie wcześniej niż po 24 godzinach od ich przyklejenia. Kołki powinny być rozmieszczone w ilości 4 szt. na 1 m2 powierzchni w strefie środkowej i 7 sztuk w strefie brzegowej ściany z zachowaniem wymaganego odstępu od krawędzi ściany: a > 5 cm (ściana betonowa) i a > 10 cm (ściana murowana).

 

11. Krok  |  Zacieranie zaprawą zbrojącą

ecorock 12

Przed nałożeniem zaprawy zbrojącej płyty powinny być dokładnie oczyszczone za pomocą szczotek.

Zaprawę zbrojącą należy przygotować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Warstwę zbrojącą wykonujemy w dwóch etapach. Pierwszym etapem jest wstępne przeszpachlowanie powierzchni cienką warstwą zaprawy zbrojącej.

 

12. Krok  |  Nakładanie zaprawy zbrojącej

ecorock 13

Po wyschnięciu powierzchni przeszpachlowanej nakładamy zaprawę zbrojącą za pomocą pacy zębatej o zębach 10 x 10 mm.

Najpierw gładką stroną pacy nakładamy zaprawę na powierzchnię płyt, a następnie przeciągamy ją zębatą stroną pacy.

 

13. Krok  |  Zaciąganie zaprawy zbrojącej na siatce

ecorock 14

W świeżą i o równej grubości warstwę zaprawy zbrojącej wtapiamy siatkę z włókna szklanego (od góry ku dołowi) na całej wysokości ściany.

Jednocześnie pamiętamy, aby siatka była naciągnięta i bez zgięć. Przed zatopieniem kolejnej siatki ściągamy z poprzedniej warstwę zaprawy zbrojącej na szerokość zakładu min. 10 cm w celu wyeliminowania zgrubień na łączeniach. Grubość warstwy zbrojącej na całej powierzchni elewacji powinna być jednakowa.

 

14. Krok  |  Nakładanie podkładu tynkarskiego

ecorock 15

W normalnych warunkach pogodowych po dwóch dniach na suchą warstwę zbrojoną nakładamy jednowarstwowo za pomocą wałka podkład tynkarski PT-ECOROCK. po wyschnięciu podkładu tynkarskiego, (ale nie wcześniej niż po 24 godzinach) możemy przystąpić do nakładania tynku.

 

15. Krok  |  Zacieranie tynku

ecorock 16

Tynk należy przygotować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu.

Tynk układamy, zawsze zaczynając od góry budynku, stopniowo schodząc na dół. Tynk DR-ECOROCK nakładamy pacą ze stali nierdzewnej, a tynk BR-ECOROCK nakładamy i ściągamy pacą z tworzywa sztucznego. Nadmiar tynku ściągamy pacą pod kątem na grubość kruszywa. po dokładnym ściągnięciu nadmiaru tynku przystępujemy do zacierania, pamiętając o wykonywaniu tych samych ruchów, by nie wystąpiły różnice w fakturze tynku. Powierzchnię należy strukturować w stanie mokrym pacą z tworzywa sztucznego. W czasie procesu wiązania i schnięcia tynku należy chronić go przed bezpośrednim działaniem słońca, deszczu i wiatru.

 

16. Krok  |  Malowanie

ecorock 17

 

 

źródło: www.rockwool.pl

W celu uzyskania określonego koloru po siedmiu dniach wyschnięty tynk można pomalować za pomocą wałka.

Do malowania tynku należy stosować następujące farby elewacyjne: silikonową, siloksanową, silikatową (krzemianową). W systemie ECOROCK-L dostarczana jest farba silikonowa biała

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty