knauf - budynki niemieszkalne - ściany zewnętrzne - bezspoinowe systemy ociepleń
środa, 10 sierpnia 2011 09:52
Ściany zewnętrzne - BSO
Izolacja zewnętrznej ściany - tynk stosowany na warstwę izolacji
Zewnętrzna izolacja masywnych ścian murarskich zatrzymuje ciepło w budynku. Masa termiczna zewnętrznych ścian murarskich pomaga utrzymać stałą temperaturę - zachowuje ciepło w zimie i zmniejsza nagrzewanie się w lecie.
Izolacja zewnętrznych ścian jest odpowiednia dla nowych obiektów i dla renowacji budynków już istniejących.
W wielu starszych budynkach, zwłaszcza zbudowanych w latach 60-tych i 70-tych można zauważyć zniszczenie struktury zewnętrznej ściany, przecieki, kondensację pary i duże straty ciepła spowodowane brakiem odpowiedniej izolacji.
Problemy te można rozwiązać stosując izolację zewnętrznych ścian wykończonych tynkiem lub pokrytych okładziną.
Przy renowacji budynku montażowi zewnętrznej izolacji towarzyszy wymiana okien, co umożliwia izolację ościeży prowadząc do eliminacji mostków cieplnych.
Wykończenie tynkowe
Różnorodność kolorów i faktur tynków stwarza szeroki wachlarz możliwości dla architektów przy tworzeniu atrakcyjnych i praktycznych projektów.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tynków, które są alternatywą dla tradycyjnych piaskowo/cementowych tynków. Należy skonsultować się z producentami odnośnie specyficznych wymagań dotyczących ich produktów.
Tynk kładziony na warstwę izolacji poddawany jest większym wahaniom temperatury niż tynk położony bezpośrednio na mur. Aby zapobiec pękaniu, należy przestrzegać następujących zaleceń:
wzmocnij tynk siatką
wykonaj dylatacje w odległościach maksymalnie co 5 metrów i wypełnij je fugą elastyczną
wybierz jasne kolory wykończenia, aby zmniejszyć nagrzewanie się powierzchni ścian
użyj tynku zawierającego włókna polimerowe lub/i wzmacniające
Kształtowniki z blachy ocynkowanej lub ze stali nierdzewnej powinny być zamontowane zarówno w spoinach konstrukcyjnych, w narożnikach ścian i wokół otworów konstrukcyjnych, jak również w spoinach dylatacyjnych. Przy renowacji parapety i okapniki najprawdopodobniej będą musiały być poszerzone lub przerobione.
Należy zaizolować ościeża i podsufitki przy otworach, aby uniknąć mostków cieplnych.
Ogień
Gdy pod warstwą tynku znajduje się łatwopalna izolacja, wzmacniająca siatka musi być przymocowana poprzez warstwę izolacji do podłoża. Dodatkowo na każdej kondygnacji powinny być niepalne przegrody z pustką powietrzną zgodnie z przepisami budowlanymi - dokładniej w BR135 opublikowanym przez Zakład Badań Budowlanych.
Wełna kamienna
FKD
FKL
FRN
FRE
FRK
źródło: wwwknaufinsulation.pl