Cekol - Nierówne ściany

Pytanie: Dawno temu położono mi na ścianach tynk cementowo - wapienny, po którym zostały mi nierówne ściany. Czy mogę je "wyprostować" przy pomocy tynku ręcznego Cekol TR-49? Jak to zrobić na listwach aluminiowych?

Wszystko zależy jakiego rzędu są nierówności. Jeżeli są to ubytki do 1 cm to można taką ścianę wyrównać również za pomocą gipsu szpachlowego CEKOL GS-100. Jeżeli tynk centowo- wapienny został całkowicie usunięty i chce Pan od nowa otynkować mur za pomocą tynku gipsowego, to można to wykonać za pomocą tynku ręcznego CEKOL TR-49. Należy pamiętać, że tynki i inne wyroby gipsowe można stosować wyłącznie wewnątrz budynków w pomieszczeniach suchych o wilgotności do 70%.

Przed przystąpieniem do pracy należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Warstwę muru należy odkurzyć i oczyścić z wszelkich luźnych elementów trwale niezwiązanych z podłożem. Podłoże trzeba zagruntować emulsja gruntującą CEKOL DL-80.

Jeżeli chce Pan wykonać tynk z pomocą listew aluminiowych to po przygotowaniu podłoża następnym etapem jest zamocowanie i wypoziomowanie listew i narożników. Narożniki i profile osadza się za pomocą tej samej zaprawy tynkarskiej, najlepiej wymieszać sobie tynk o gęstej konsystencji ułatwi to mocowanie profili. Profile mocujemy pionowo na plackach z tynku i poziomujemy z użyciem poziomicy. Na drugi dzień można przystąpić do tynkowania. Lekki tynk gipsowy ręczny CEKOL TR-49 należy wymieszać z czystą zimna woda w proporcjach podanych przez producenta. Stosuje się 0,50 - 0,55 l wody na 1 kg suchej mieszanki. Tynk gipsowy nakłada się w kilku etapach. Pierwszy to nałożenie tynku.
Do nakładania i obróbki tynku należy używać narzędzie ze stali nierdzewnej. Po nałożeniu tynku należy przystąpić do ściągnięcia tynku za pomocą łaty H lub trapezową, w przypadku tynkowania z użyciem profili tynk ściąga się łatą wzdłuż profili. Po częściowym stwardnieniu tynku należy dokładnie wyprowadzić powierzchnię łatą trapezową, wyprowadzić kąty a następnie wygładzić szpachlą powierzchniową (kosą). Przed końcem twardnienia należy powierzchnię zrosić wodą w postaci mgły i zatrzeć tynk pacą gąbkową w celu "wyciągnięcia mleczka". W końcowej fazie twardnienia tynku (po zmatowieniu mleczka) wygładza się tynk przy użyciu pacy-blichówki (lub kosy). Po całkowitym stwardnieniu tynku całą powierzchnie skarpia się wodą i wykonuje blichówkę (tzw. ścięcie wody ze ściany).

Prawidłowo wykonany tynk gipsowy po wyschnięciu nadaje się bezpośrednio do malowania.

źródło: www.cekol.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty