Cekol - Gładź i glazura
piątek, 11 lipca 2014 09:56
Pytanie: Planuję remont kuchni (meble pod zabudowę), ale najpierw chciałbym położyć gładź, aby wyrównać ściany. Część jest pomalowana farbą olejną, część emulsją, a pomiędzy nimi płytki. Problem mam następujący: jak to wszystko pogodzić? Po skuciu starych płytek i zdrapaniu olejnej farby wyrównać gładzią ścianę na całej powierzchni? Czy może tylko tam gdzie nie będzie płytek? Żona chciała aby płytki były równo ze ścianą, ale jak się położy płytki to można powyżej nich nałożyć taką grubość gładzi aby się wyrównało?
Przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Wszelkie warstwy łatwo odspajające się, stare farby, luźne ziarenka piasku, tynku i wszelkie warstwy trwale niezwiązane z podłożem należy usunąć.
Odpowiednio oczyszczone podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą. Przed zagruntowaniem podłoże musi być suche. Wybierając wyroby, którymi będziemy pracować należy stosować produkty jednego producenta, aby później uniknąć niepotrzebnych problemów, gdy jakieś wyroby nie będą ze sobą współgrały. I tak decydując się na gładź gipsową marki CEKOL - np. białą masę szpachlową CEKOL C-45 podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą CEKOL DL-80. Gruntowanie powierzchni ma na celu zmniejszenie i wyrównanie chłonności podłoża, co bezpośrednio przyczyni się do poprawienia przyczepności i parametrów wytrzymałościowych nakładanej zaprawy.
Nie ma potrzeby wykonywania gładzi w miejscu gdzie będą płytki (niepotrzebny koszt i nakład pracy). Można wykonać gładź tylko w miejscu gdzie nie będzie płytek. Jeżeli chodzi o grubość warstwy to białą masę szpachlową CEKOL C-45 można nakładać w grubości warstwy do 5 mm. Jeżeli zachodzi potrzeba większego wyrównania można na odpowiednio przygotowane podłoże w celu wstępnego wyrównania nałożyć gips szpachlowy CEKOL GS-100, a następnie po wyschnięciu i zagruntowaniu warstwy gipsu szpachlowego całą powierzchnię wycekolować za pomocą gładzi CEKOL C-45.
źródło: www.cekol.pl