Cekol - Wyrównywanie ścian w kuchni
piątek, 11 lipca 2014 10:10
Pytanie: Samodzielnie zamierzam wyremontować kuchnię i nie wiem w jaki sposób wyrównać ściany przed pomalowaniem ich emulsją. Każda ściana jest inna. Na trzech jest stary tynk, na czwartej płyta wiórowa, a do tego sufit też jest z płyty wiórowej. Moje pytanie - jak przygotować te powierzchnie pod malowanie?
Ściany ze starym tynkiem należy odkurzyć i oczyścić, wszelkie luźne elementy trwale niezwiązane z podłożem należy usunąć. Następnie podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą. Po wyroby marki CEKOL trzeba użyć emulsji gruntującej CEKOL DL-80. Na tak przygotowane podłoże proponuję zastosować białą masę szpachlową CEKOL C-45. Do płyt wiórowych proponuję zamocować płyty kartonowo - gipsowe. Do spoinowania płyt proponuję CEKOL C-40. Jest to masa do beztaśmowego spoinowania płyt K-G. Jeżeli płyty mają oryginalne krawędzie to można od razu przystąpić do spoinowania. Często jednak podczas montażu zdarza się, że płyty są docinane na wymagany wymiar. Docinane płyty przed spoinowaniem wymagają odpowiedniego przygotowania krawędzi. Brzegi spoiny należy w odpowiedni sposób zfrezować pod kątem około 45 stopni. Docinana płyta jest podłożem chłonnym a więc frezowane elementy płyty należy zagruntować emulsją gruntującą. Zastosowanie emulsji ma na celu zmniejszenie i wyrównanie chłonności podłoża (w tym przypadku docinanych fragmentów płyty). Jeżeli docinana spoina nie zostanie zagruntowana może zdarzyć się, że zaprawa spęka wzdłuż płyty i nie będzie miała odpowiednich parametrów oraz nieestetyczny wygląd. Po wyschnięciu emulsji gruntującej można przystąpić do spoinowania. CEKOL C-40 to specjalna masa do beztaśmowego spoinowania płyt kartonowo - gipsowych, dodatkowo zawiera w swoim składzie włókna celulozowe, które zwiększają elastyczność i wytrzymałość spoiny.
Masy takie jak CEKOL C-40 nie wymagają użycia specjalnych taśm czy siatek. Jeżeli jednak chcemy dodatkowo wzmocnić spoinę możemy zastosować siatkę czy taśmę. Poprawi parametry wytrzymałościowe całego systemu. Masę nakładamy w dwóch warstwach za pomocą szpachelki lub pacy. Pierwszą warstwą staramy się dokładnie wypełnić szczelinę. Następnie dokładamy drugą warstwę i wyrównujemy. Jeżeli stosujemy siatkę czy taśmę to zatapiamy ją w świeżo nakładanej masie. Niedopuszczalne jest przyklejenie siatki a następnie upychanie masy przez jej oczka. Taki sposób nie zapewni prawidłowego wypełnienia spoiny, spoina nie będzie posiadała odpowiednich parametrów wytrzymałościowych i mogą pojawić się spękania.Po związaniu i wyschnięciu masa nadaje się do szlifowania na gładko. Po wyschnięciu masy CEKOL C-40 należy jej powierzchnię również zagruntować emulsją gruntującą. Na zaspoinowane płyty nakładamy białą masę szpachlową CEKOL C-45. Ściana z tynkiem gipsowym, jeżeli jest równa, nie wymaga przed malowaniem żadnych zabiegów, nadaje się bezpośrednio do malowania. Jednak jeżeli chce mieć Pan wszędzie jednakową powierzchnię przed rozpoczęciem malowania również tutaj można użyć białej masy szpachlowej CEKOL C-45. Oczywiście przed położeniem gładzi należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Musi być oczyszczona i odkurzona, wszelkie luźne elementy należy usunąć, usuwamy także poprzednie powłoki malarskie. Oczyszczoną powierzchnię gruntujemy emulsją gruntującą CEKOL DL-80. Po wyschnięciu emulsji możemy wycekolować powierzchnię gładzią CEKOL C-45. Kiedy podłoże jest odpowiedni przygotowane i zagruntowane można przystąpić do wykonywania gładzi. Masę przygotowujemy poprzez wsypanie suchej mieszanki do odmierzonej ilości czystej zimnej wody w proporcjach 0,4 litra wody na 1 kg suchego proszku. Dokładnie mieszamy do uzyskania jednorodnej masy. Bezpośrednio po wymieszaniu masa nadaje się do użycia i zachowuje swoje właściwości robocze przez około 45 minut. Gładź nanosimy na podłoże równą warstwą 1 do 5 mm, używamy do tego narzędzi plastikowych lub ze stali nierdzewnej, kielni lub szpachli. Jednorazowo kładziemy warstwę nie grubszą niż 5 mm. Jeżeli istnieje konieczność nałożenia drugiej warstwy a pierwsza warstwa wyschła przed nałożeniem kolejnej należy zagruntować powierzchnię emulsją gruntującą. Po wstępnym stwardnieniu masy powierzchnia nadaje się do szlifowania.
Malowanie można przeprowadzić po całkowitym wyschnięciu masy. Do przygotowania powierzchni przed malowaniem należy kierować się zaleceniami producenta farby. Trzeba pamiętać, że podłoże jest gipsowe i odznacza się znaczną nasiąkliwością.
źródło: www.cekol.pl