Cekol - Odnowa tynku zewnętrznego.
piątek, 11 lipca 2014 10:19
Odnowa tynku zewnętrznego
Pytanie: Z roku na rok tynk zewnętrzny w moim domu wygląda coraz gorzej. Zwlekałem całe lato, ale przed zimą chcę się z tym uporać, by uniknąć jeszcze większych szkód. Jak w prosty sposób mogę poprawić wygląd tynków zewnętrznych?
Bardzo zachęcam do naprawy tynków zewnętrznych zanim zaczną się deszcze i mrozy. Jeśli już mamy rysy i pęknięcia na tynku, ryzyko głębszego uszkodzenia w trakcie zimy znacznie się zwiększa. Chodzi o to, że w popękany tynk łatwiej przenika woda np. z rozpuszczającego się śniegu, wystarczy niewielki mróz, by woda ta zamarzła i rozsadziła tynk. To jest jedna z przyczyn, dla których tynk zewnętrzny pęka i z roku na rok wygląda coraz gorzej. Z tego też względu warto nie czekać na większe szkody i odnawiać tynk na bieżąco za pomocą np. takich produktów jak zaprawy wyrównujące CEKOL ZW - 04 lub CEKOL ZW - 05, które służą właśnie do uzupełniania ubytków powierzchni ścian, a także podłóg. Zacznijmy jednak od początku. Pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest oczyszczenie powierzchni, którą będziemy odnawiać, z wszelkich luźnych elementów. Ten zabieg jest konieczny, by zaprawa wyrównująca dobrze trzymała się podłoża. A zatem skuwamy z muru fragmenty zniszczonego tynku. Początkującym majsterkowiczom polecam użycie przecinaka z gumową ochroną dłoni, która uchroni przed skaleczeniem w razie niecelnego uderzenia młotkiem.
Drobne uszkodzenia możemy usunąć stalową szpachlą. Jeśli pod spodem mamy ścianę ceglaną, usuwamy tynk ze spoin na głębokość paru centymetrów. Następnie nakładamy na oczyszczone miejsca emulsję gruntującą CEKOL DL - 80. Preparat ten zmniejsza chłonność podłoża. W praktyce oznacza to, że zagruntowane podłoże nie będzie pochłaniało wody z zaprawy wyrównującej, a tym samym nie będzie ona zbyt szybko wysychać, nie popęka i będzie miała dobrą przyczepność do podłoża. Jeśli naprawiamy niewielkie ubytki polecam zaprawę wyrównującą CEKOL ZW - 05. Zawartość opakowania wsypujemy do zimnej wody w proporcji 0,14 do 0,18 litra wody na 1 kg suchego proszku i dokładnie mieszamy - najlepiej za pomocą mieszadła kubełkowego. CEKOL ZW - 05 nadaje się do użycia zaraz po wymieszaniu; zachowuje swoje właściwości przez ok. 2 godziny. W razie gęstnienia należy masę energicznie wymieszać, ale nie dolewać wody. Zaprawę CEKOL ZW - 05 nakładamy cienką warstwą, to znaczy o grubości do około 5 mm. Używamy do tego kielni lub gładkiej stalowej pacy. Zaprawę nanosimy na ścianę od dołu aż do całkowitego wypełnienia ubytku. Starajmy się przesuwać kielnię skośnie od dołu do góry i dociskać zaprawę do powierzchni. Cienką warstwę zaprawy rozcieramy nieco poza granicami uszkodzenia, bowiem w miejscu, gdzie nowy tynk styka się ze starym mogą pojawić się nowe pęknięcia. Jeśli z kolei usuwamy większe ubytki lepiej jest zastosować zaprawę wyrównującą CEKOL ZW - 04. Przygotowujemy ją do użycia tak samo, jak poprzednią zaprawę, ale w proporcji 0,16 do 0,20 litra wody na 1 kg suchego proszku. W ciągu 2 godzin zaprawa ta zachowuje swoje właściwości. Zasady nakładania jej są takie same, jak zaprawy CEKOL ZW - 05.
Świeżo nałożoną zaprawę pielęgnujemy w sposób typowy dla zapraw cementowych.Po całkowitym wyschnięciu zaprawy, którą odnawialiśmy tynk, możemy wykończyć ścianę według upodobań.
źródło: www.cekol.pl