Cekol - Płytki na wodoodpornej płycie g-k

Pytanie: Zamierzam położyć kafelki w łazience na płytach gipsowych wodoodpornych. Jaki klei najlepiej użyć? Na co zwracać szczególną uwagę, żeby nie popełnić błędów? Od czego zacząć? Nigdy wcześniej nie kładłem kafelek, ale nie powinno to być chyba skomplikowane jeżeli płyty są położone równo i w pionie...

Ważne jest, aby przed przystąpieniem do pracy zapoznać się z instrukcją użycia produktu oraz podstawowymi elementami technologii związanej z przyklejaniem płytek. Płytki mogą być klejone bezpośrednio na powierzchni płyty, jednak w przypadku przyklejania płytek w miejscach narażonych na stałe zawilgocenie (strefy mokre w łazienkach, balkony, tarasy, baseny, itp.) przygotowując podłoże należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich elementów hydroizolacji poziomej i pionowej. Przed wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej najlepiej poradzić się producenta danego wyrobu z pomocą, którego chcemy taką hydroizolację wykonać. Przed rozpoczęciem przyklejania należy dokładnie rozplanować rozmieszczenie płytek z uwzględnieniem szerokości spoin, elementów dekorowych, odległości od krawędzi, ościeży, itp. Pamiętać należy również o zastosowaniu listwy startowej, która ułatwia wypoziomowanie pierwszego rzędu płytek i krzyżykach dystansowych, dzięki którym odstępy między płytkami będą jednakowe.

Do przyklejania płytek ceramicznych i gresowych do płyt kartonowo - gipsowych w łazience proponuję użyć specjalnej wysokoelastycznej zaprawy klejącej CEKOL CS-12. Dzięki starannie dobranej recepturze i unikalnym dodatkom modyfikującym jest to zaprawa o zwiększonej przyczepności do podłoża i o wydłużonym czasie otwartym. Jednocześnie zawiera odpowiednio dobraną ilość środków hydrofobizujących, co pozwala zaliczyć ją do zapraw wodoszczelnych. Nie należy pojęcia wodoszczelności traktować w tym miejscu dosłownie, porównując materiały tak całkowicie wodoszczelne jak np. folia. Zaprawa CEKOL CS-12 charakteryzuje się bardzo małą nasiąkliwością wodną, co oznacza, że w określonym czasie wchłania znikomą ilość wody w porównaniu ze zwykłą zaprawą budowlaną.

Zaletą takiego materiału jest możliwość przyklejania płytek w łazienkach, szczególnie w okolicach wanien, brodzików, zlewów, itp. bez ryzyka, że przypadkowo rozlana woda, w przypadku jakiejkolwiek nieszczelności, w szybkim czasie spenetruje zaprawę klejącą i wpłynie na pogorszenie jej właściwości. Jeżeli zastosujemy dodatkową izolację w postaci np. folii w płynie, można do takiej powierzchni kleić płytki bezpośrednio przy użyciu zaprawy CEKOL CS-12, ponieważ uzyskuje ona odpowiednią przyczepność do tego typu podłoży. Jest to zaprawa, która nadaje się również na ogrzewanie podłogowe. Jeżeli w miejscu przyklejania płytek, w podłożu umiejscowione są rury centralnego ogrzewania, to może zaistnieć potrzeba użycia zaprawy klejącej, która nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Jeżeli ściana nagrzewa się, a klej nie jest odpowiedni na takie podłoża, to może zdarzyć się, że płytki nie uzyskają odpowiedniej przyczepności i w tym miejscu po prostu odpadną.

Przygotowanie zaprawy klejowej i wykonanie prac:

Suchą zaprawę z worka wsypujemy do odmierzonej ilości zimnej, czystej wody w proporcjach podanych przez producenta i mieszamy do uzyskania jednorodnej konsystencji, po odczekaniu ok. 3 min. zaprawę mieszamy powtórnie. Zaprawa jest gotowa do użycia i zachowuje swoje właściwości przez ok. 2-3 godziny. Przy pomocy pacy nanosimy na podłoże ciągłą warstwę zaprawy klejącej i wyrównujemy ją ząbkowaną krawędzią. Rozmiar zębów dobieramy, kierując się zasadą: im większe płytki, tym większe zęby.Nie należy nanosić zaprawy na zbyt duże powierzchnie, ponieważ po przekroczeniu tzw. czasu otwartego, zaprawa traci właściwości klejące i dociśnięte płytki nie zostaną związane z podłożem z odpowiednią siłą. Należy stale kontrolować stan powierzchni nałożonej zaprawy (np. dokonując "próby brudzenie palca") i w razie konieczności usunąć ją i nanieść świeżą warstwę. Płytkę dokładnie dociskamy do powierzchni kleju i dosuwamy do wymaganego położenia. Stan pokrycia klejem powierzchni pod płytką dla płytek klejonych wewnątrz powinien wynosić powyżej 75%, a na zewnątrz 100%. W ciągu 10 minut po przyklejeniu możemy jeszcze korygować położenie płytki. Najbezpieczniejszą metodą klejenia płytek jest metoda dwustronna, nakładamy zaprawę klejącą na podłoże oraz cienką warstwę na spodnią stronę płytki.

Jeżeli płytki będą przyklejanie na ogrzewanie podłogowe należy pamiętać o tym aby na czas pracy wyłączyć ogrzewanie (dzień wcześniej - powierzchnia na którą będą przyklejane płytki musi mieć temperaturę pokojową). Włączenie ogrzewania powinno nastąpić po upływie przynajmniej 7 dni. Ogrzewanie włączamy stopniowo. Im później włączymy ogrzewanie tym lepiej, zaprawa będzie miała możliwość lepszego związania, a nie wyschnięcia co może nastąpić w przypadku gdybyśmy ogrzewanie włączyli zbyt szybko. Po upływie jednego dnia można przystąpić do spoinowania płytek.

źródło: www.cekol.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty