Cekol - Płytki ceramiczne bez spoiny w kabinie prysznicowej

Pytanie: Chciałbym położyć płytki bez spoiny w kabinie prysznicowej, w jaki sposób powinienem to zrobić?

Chcąc położyć płytki na styk warto zainwestować w płytki bardzo dobrej jakości o idealnych wymiarach. Na rynku występują tzw. gresy kalibrowane, które nadają się właśnie do układania tego typu. Polskie normy przewidują, że płytki ceramiczne mogą odznaczać się pewnymi odchyleniami w wymiarach liniowych w zależności od klasy. Jeżeli wymiar liniowy płytek nie jest idealny, nie można ich położyć na styk i wtedy rozwiązaniem problemu jest zastosowanie spoiny. Trzeba pamiętać również o tym, że nawet najlepiej położone płytki na styk będą posiadały minimalną szczelinę między brzegami przez którą może wniknąć woda. Warto zatem zastosować zaprawę klejącą przeznaczoną do typu płytek, które chcemy przykleić. Nie wszystkie zaprawy klejące nadają się do przyklejania płytek gresowych.

W przypadku przyklejania płytek w miejscach narażonych na stałe zawilgocenie (strefy mokre w łazienkach, kabiny prysznicowe, brodziki, balkony, tarasy, baseny, itp.) przygotowując podłoże należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich elementów hydroizolacji poziomej i pionowej. Powierzchnię pod brodzikiem również należy zabezpieczyć przeciwwilgociowo, wykonując odpowiednią hydroizolację. Przed wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej najlepiej poradzić się producenta danego wyrobu z pomocą, którego chcemy taką hydroizolację wykonać. Przed rozpoczęciem przyklejania należy dokładnie rozplanować rozmieszczenie płytek, elementów dekorowych, odległości od krawędzi, ościeży, itp. Pamiętać należy również o zastosowaniu listwy startowej, która ułatwia wypoziomowanie pierwszego rzędu.

Ważne jest, aby przed przystąpieniem do pracy zapoznać się z instrukcją użycia produktu oraz podstawowymi elementami technologii związanej z przyklejaniem płytek. Do przyklejania płytek ceramicznych, gresowych a także mozaiki w łazience proponuję użyć specjalnej wysoko elastycznej zaprawy klejącej CEKOL CS-12. Dzięki starannie dobranej recepturze i unikalnym dodatkom modyfikującym jest to zaprawa o zwiększonej przyczepności do podłoża i o wydłużonym czasie otwartym. Jednocześnie zawiera ona odpowiednio dobraną ilość środków hydrofobizujących, co pozwala zaliczyć ją do zapraw wodoszczelnych. Nie należy pojęcia wodoszczelności traktować w tym miejscu dosłownie, porównując materiały tak całkowicie wodoszczelne jak np. folia. Zaprawa CEKOL CS-12 charakteryzuje się bardzo małą nasiąkliwością wodną, co oznacza, że w określonym czasie wchłania znikomą ilość wody w porównaniu ze zwykłą zaprawą budowlaną.

Zaletą takiego materiału jest możliwość przyklejania płytek w łazienkach, szczególnie w okolicach wanien, brodzików, zlewów, itp. bez ryzyka, że przypadkowo rozlana woda, w przypadku jakiejkolwiek nieszczelności, w szybkim czasie spenetruje zaprawę klejącą i wpłynie na pogorszenie jej właściwości. Jeżeli zastosujemy dodatkową izolację w postaci np. "folii w płynie", można do takiej powierzchni kleić płytki bezpośrednio przy użyciu zaprawy CEKOL CS-12.

Najbezpieczniejszą metodą klejenia płytek jest metoda dwustronna, nakładamy zaprawę klejącą na podłoże oraz cienką warstwę na spodnią stronę płytki. Taki sposób klejenia zapewni dużo lepszą przyczepność i prawidłowe wypełnienie zaprawą klejącą przestrzeni pod płytami. Płytkę dokładnie dociskamy do powierzchni kleju i dosuwamy do wymaganego położenia.

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty