Cekol - Wyrównanie różnicy poziomów.

Pytanie: Wylewka w pokoju o powierzchni 39 m2 w, którym chcę położyć kable od ogrzewania elektrycznego jest obniżona o ok. 1 cm w stosunku do innych pomieszczeń. Czy w związku z tym po położeniu kabli mogę zalać je zaprawą CEKOL ZW-04 by wyrównać poziomy?

Do wyrównania różnicy poziomów do około 1 cm polecam wylewkę samoniwelującą CEKOL L-01. Zatopienie kabli od ogrzewania podłogowego w warstwie zaprawy wyrównującej CEKOL ZW-04 może być trudne ze względu na uziarnienie zaprawy (do 2 mm). 1 cm warstwy to za mało, aby prawidłowo zatopić kable od ogrzewania podłogowego w tej zaprawie.

Lepszym rozwiązaniem w Pana przypadku będzie zastosowanie wylewki samoniwelującej CEKOL L-01. Wylewkę ta można stosować w grubości warstwy do 2 cm i nadaje się ona na ogrzewanie podłogowe. Przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża.Podłoże musi być czyste, zwarte, nośne i wolne od zatłuszczeń. Wylewka CEKOL L-01 posiada bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i podłoże, na którym będzie wykonywana musi również odznaczać się odpowiednimi parametrami. Nie może być to podłoże zbyt słabe i osypujące się. Wytrzymałość podłoża na rozciąganie powinna być wyższa niż 1,5 N/mm2. Najlepszą metodą na sprawdzenie podłoża byłoby wykonanie prób wytrzymałościowych na rozciąganie. Nie zawsze jest to jednak możliwe i nie każdy dysponuje odpowiednimi urządzeniami.

Oceny jakości podłoża możemy dokonać również sprawdzając jego zwartość za pomocą szpachelki - czy daje się ono łatwo zarysować, czy się kruszy lub osypuje. Można też sprawdzić jak łatwo za pomocą szpachelki możemy zdrapać wierzchnią warstwę podłoża. Sprawdzamy czy podłoże nie jest pyliste. Jeżeli podłoże się osypuje, daje się łatwo zarysować szpachelką, kruszy się, to jest ono zbyt słabe i na takim podłoży nie wolno wykonywać wylewki.Wylewka jest produktem o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych i jeżeli wykonamy ją na zbyt słabym podłożu to podczas wiązania wylewka może odspoić się ze słabą wierzchnią warstwa podłoża na którym została wykonana.Jeżeli podłoże nie jest odpowiednie i jest zbyt słabe trzeba usunąć tą warstwę podłoża do poziomu kiedy jego zwartość będzie odpowiednia. Farby, luźne ziarnka piasku oraz wszelkie warstwy trwale niezwiązane z podłożem należy usunąć. Tak przygotowane podłoże należy zagruntować emulsją gruntująca CEKOL DL-80 najlepiej 2-3 krotnie.

Należy pamiętać o wykonaniu dylatacji:

  • przyściennych - w pomieszczeniach o powierzchni do około 36 m2
  • wewnętrznych jeżeli pomieszczenie ma powierzchnię większą niż 36 m2 lub gdy pomieszczenie ma powierzchnię mniejszą niż 36 m2 ale jest niestandardowe np. korytarz 2m × 16 m
  • gdy w obrębie wykonywanej powierzchni wylewki występują słupy je również należy oddylatować po obwodzie- jeżeli istnieją dylatacje w podłożu, na które będzie wylewana wylewka, należy takie dylatacje zaznaczyć (np. na ścianie) a następnie po związaniu wylewkę naciąć w miejscu występowania tych dylatacji.

Przed wykonaniem wylewki ważne jest też ustawienie poziomów i ustalenie wysokości wylewania wylewki.

Kolejnym etapem jest przygotowanie i wylanie wylewki. Należy zadbać o to, aby była odpowiednia ilość pojemników, w których będziemy mieszać wylewkę. Pracę wykonujemy w sposób ciągły i nie dopuszczalne są jakiekolwiek przerwy w wylewaniu poszczególnych partii wylewki. Jeżeli odczekamy zbyt długo poszczególne partie wylewki nie zleją się razem. Aby nie było przerw i przestojów w pracy oprócz odpowiedniej ilości pojemników i innych narzędzi należy również pamiętać o odpowiedniej liczbie pracowników, którzy będą taką wylewkę wykonywać. Wsypujemy zawsze suchą mieszankę do wody w proporcjach od 22% do 24% wody na 1 kg suchej mieszanki ( 5,5 do 6,0 litrów wody na 25 kg (worek) suchego proszku). Podanych proporcji wody nie wolno przekraczać. Receptura wylewki jest tak dobrana aby przy właściwej ilości wody wylewka uzyskała swoje prawidłowe parametry. Zastosowanie mniejszej ilości wody spowoduje, że CEKOL L-01 będzie zbyt gęsta i nie będzie się rozlewać.

Przelanie wody spowoduje, że wylewka zsedymentuje, cięższe frakcje wylewki opadną na dno, natomiast lżejsze wypłyną na powierzchnię. To spowoduje, że wylewka zwiąże nieprawidłowo i nie uzyska właściwych parametrów. Cekol L-01 dokładnie mieszamy z wodą aż do uzyskania idealnie gładkiej masy wolnej od grudek. Po odczekaniu około 5 minut wylewkę jeszcze raz dokładnie mieszamy. Wymieszaną z odpowiednią ilością wody wylewkę wylewamy na odpowiednio przygotowane podłoże. Grubość wylewanej warstwy zawiera się w granicach od 2 mm do 20 mm. Wylewka nadaje się do stosowania w kilku warstwach. Jednorazowa maksymalna grubość wylewanej wylewki nie może przekraczać 2 cm. Jeżeli zachodzi potrzeba wylania większej grubości należy to zrobić w etapach. Przed wylaniem kolejnej warstwy powierzchnię należy zagruntować emulsja gruntującą CEKOL DL-80.Po wylaniu wylewkę rozprowadzamy po podłożu stalową pacą lub łatą. Po rozprowadzeniu wylewkę należy odpowietrzyć za pomocą wałka z kolcami lub szczotki. Ostatnim etapem jest odpowiednia pielęgnacja wylewki. Wylewka samoniwelująca CEKOL L-01 jest wylewką cementową i wymaga pielęgnacji typowej dla produktów cementowych. Po wylaniu wylewkę należy chronić przed zbyt szybkim wysychaniem.

Najlepiej po wstępnym związaniu przykryć zaprawę folią, co zabezpieczy ją przed zbyt szybkim wysychaniem i przyczyni się do uzyskania lepszych parametrów wytrzymałościowych. Można też delikatnie zraszać powierzchnię związanej zaprawy wodą i przykryć folią. Zaprawę pielęgnujemy, przez co najmniej 5-7 dni, generalnie im dłużej zaprawa będzie pielęgnowana tym lepiej.

Wszelkie prace należy wykonywać w zakresie temperatur +5 st. C do +25 st. C. Na czas pracy należy także wyłączyć ogrzewanie podłogowe (przynajmniej dzień wcześniej, aby powierzchnia, na której będzie wykonywany podkład posadzkowy miała temperaturę pokojową). Włączenie ogrzewania może nastąpić nie wcześniej niż po upływie, co najmniej 14 dni. Ogrzewanie włączamy stopniowo zwiększając moc. Im później nastąpi włączenie tym lepiej dla dojrzewania zaprawy. Ma ona możliwość prawidłowego dojrzewania, jeżeli ogrzewanie zostanie włączone zbyt szybko zaprawa bardziej wyschnie niż zwiąże i będzie miała słabsze parametry wytrzymałościowe.

Wylewka nadaje się również do stosowania pod wszelkiego rodzaju okładziny drewniane i drewno pochodne (parkiety, mozaiki parkietowe, panele podłogowe itp.). Należy zwrócić szczególną uwagę aby przed układaniem jakichkolwiek elementów drewnianych i drewnopochodnych wylewka była całkowicie wyschnięta (wilgotność <2%). Układanie terakoty można rozpocząć po 24 godzinach.

źródło: www.cekol.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty