Cekol - Odpadające płytki na tarasie.

Pytanie: Mam duży taras, który wykonał poprzedni właściciel domu. W tej chwili ze ścian pionowych odpadają przyklejone płytki (pękają). Już dwa razy starałam się to naprawić, ale bezskutecznie. Przed przyklejeniem płytek było widać na niej jak gdyby doklejone cegły, jest nierówna i ma liczne szczeliny. Kładąc płytki starałam się, aby wykonawcy przestrzegali sztuki budowlanej. Podejrzewam, że przy wylewaniu betonu pod taras nie została wykonana izolacja pozioma i taras "ciągnie" wodę z ziemi. Myślę tym razem o wyrównaniu całej powierzchni pionowej jakąś zaprawą i położeniu tynku. Chciałabym położyć tynk mozaikowy, żeby mniej się brudził, ale nie wiem czy warto. Proszę o poradę.

Decydując się na wykonanie okładziny ceramicznej na tarasie czy balkonie trzeba pamiętać, że taka powierzchnia musi odznaczać się specjalnymi właściwościami. Musi być wykonana z materiałów odpornych na mróz i działanie czynników atmosferycznych. Zastosowane płytki muszą być również odporne na działanie czynników atmosferycznych a szczególnie mrozu. Najczęściej stosuje się mrozoodporne płytki ceramiczne szkliwione lub nieszkliwione (terakota, klinkier, gres).

Przed przystąpieniem do przyklejania płytek należy pamiętać o odpowiedniej konstrukcji tarasu. Wykonaniu wszystkich warstw podkładowych i izolacyjnych. Przy prawidłowej technologii wykonywania tarasów czy balkonów konieczne jest wykonanie obróbek blacharskich. Obróbki blacharskie muszą być wykonane z materiałów nie ulegających korozji. Należy je osadzać w sposób, który nie będzie powodował dodatkowych naprężeń termicznych a także uniemożliwiający zalewanie wodą czoła tarasu.

Bardzo ważne jest także uszczelnienie powierzchni między ścianą a powierzchnią tarasu. Powierzchnie te nieustannie pracują i przemieszczają się względem siebie. Nie wystarczy tutaj zastosowanie tylko zaprawy elastycznej, najlepszym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie specjalnej taśmy, którą należy zatopić w warstwie zaprawy uszczelniającej. Najbardziej popularne i wygodne w użyciu są tzw. "folie w płynie". Podczas układania płytek tarasie należy również pamiętać o wykonaniu niewielkiego spadku, aby woda miała możliwość spływania z tarasu czy balkonu a nie była zatrzymywana na jego powierzchni. Należy również wykonać dylatację obwodową, która oddzieli jastrych od ściany budynku. Dylatacje powinny przechodzić przez całą grubość podkładu i być powtórzone również w warstwie okładziny ceramicznej.

Jeżeli mamy już odpowiednio przygotowane podłoże możemy przystąpić do przyklejania okładzin ceramicznych. Do płytek takich jak gres, klinkier czy terakota nie nadają się podstawowe zaprawy klejące. Do tego typu prac należy stosować zaprawy o właściwościach i parametrach, które pozwolą nam uzyskać przyczepność do tego typu płytek. Jeżeli jest to gres czy terakota należy zastosować zaprawę, która polecana jest do tego typu okładzin. Gres nie jest podłożem nasiąkliwym i wymaga użycia elastycznych zapraw klejących.

Z bogatej oferty firmy CEDAT, producenta chemii budowlanej marki CEKOL, do przyklejania gresu czy terakoty na tarasach i balkonach polecam CEKOL CS-12. Dzięki starannie dobranej recepturze i unikalnym dodatkom modyfikującym jest to zaprawa o zwiększonej przyczepności do podłoża i o wydłużonym czasie otwartym. Jednocześnie zawiera ona odpowiednio dobraną ilość środków hydrofobizujących, co pozwala zaliczyć ją do zapraw wodoszczelnych. Nie należy pojęcia wodoszczelności traktować w tym miejscu dosłownie, porównując materiały tak całkowicie wodoszczelne jak np. folia. Zaprawa CEKOL CS-12 charakteryzuje się bardzo małą nasiąkliwością wodną, co oznacza, że w określonym czasie wchłania znikomą ilość wody w porównaniu ze zwykłą zaprawą budowlaną. Zaprawa jest mrozo- i wodoodporna. Nadaje się do stosowania na zewnątrz i wewnątrz obiektów.

Jeżeli na tarasie mają być położone płytki klinkierowe to tu również należy zastosować specjalna zaprawę, która nie tylko uzyska odpowiednią przyczepność do materiału tego typu, ale także zabezpieczy przed powstawaniem wykwitów na płytkach klinkierowych. Powstawanie wysoleń na płytkach klinkierowych jest bardzo częstym problemem. Zastosowanie odpowiedniej zaprawy klejącej, takiej jak na przykład CEKOL K-7 specjalna zaprawa klejąca do klinkieru, o specjalnie dobranej recepturze, zabezpieczy przed powstawaniem wykwitów. Zaprawa jest mrozo- i wodoodporna i może być stosowana na zewnątrz i wewnątrz budynków. Nadaje się również do łączenia innych elementów klinkierowych np. cegieł.

Nie bez znaczenia jest też sposób przyklejania płytek na tarasie czy balkonie. Płytki należy kleić ciągłą warstwą, tak, aby przestrzeń pod płytką była wypełniona w 100%. Pod płytką nie mogą znajdować się wolne przestrzenie, w które mogłaby ewentualnie wnikać woda, która zimą zamarzając i zwiększając swoją objętość będzie powodowała odpadanie płytek od podłoża.

Aby osiągnąć pełne przyleganie płytek do podłoża najlepiej zastosować dwustronną metodę klejenia, nanosząc klej zarówno na podłoże jak i cienką warstwą na spodnią stronę płytki i dobrze docisnąć. Starajmy się kleić małymi partiami, aby nie przekraczać czasu otwartego danej zaprawy i aby nie występował tzw. efekt "naskórkowania". Po około 24 godzinach możemy przystąpić do spoinowania płytek. Należy pamiętać, aby zaprawa do spoinowania również była odporna na działanie czynników atmosferycznych.

Może w Pani przypadku płytki odpadają, bo nie uzyskują odpowiedniej przyczepności do izolacji, która Pani zastosowała. W przypadku przyklejania płytek na izolacje należy zastosować taki klej, który uzyska przyczepność do tego typu podłoża. Nie na każdym podłożu można kleić płytki używając zapraw klejących na bazie cementu. Także jak pisałem wcześniej nie bez znaczenia jest sposób klejenia płytek. Na zewnątrz płytki należy zawsze bezwzględnie płytki kleić ciągłą warstwą. Można również jak Pani proponuje całość wyrównać za pomocą zaprawy, np. zaprawy wyrównującej CEKOL ZW-04 a następnie wykończyć powierzchnię tynkiem mineralnym i pomalować farba silikatową. Przed zastosowaniem zaprawy wyrównującej należy odpowiednio przygotować podłoże. Podłoże należy odkurzyć i oczyścić, wszelkie luźne elementy trwale z nim niezwiązane należy usunąć. Musi ono odznaczać się odpowiednią zwartością i twardością. Zaprawę CEKOL ZW-04 można stosować tylko na powierzchniach mineralnych. Tylko do takiego typu powierzchni zaprawa wyrównująca CEKOL ZW-04 uzyska przyczepność. Podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą. Emulsja gruntująca zmniejszy i wyrówna chłonność podłoża a tym samym poprawi przyczepność nowo nakładanej warstwy. Pod wyroby marki CEKOL należy stosować emulsję gruntującą CEKOL DL-80. Następnie po związaniu i wyschnięciu zaprawy wyrównującej należy ją zagruntować i na nią można położyć gładki tynk elewacyjny CEKOL C-35. Jest to cienkowarstwowy tynk mineralny na bazie białego cementu. Jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Po związaniu i wyschnięciu tynku nadaje się on do malowania wszystkimi rodzajami farb. Wszystkie prace należy wykonywać zgodnie ze sztuką budowlaną i zaleceniami producenta.

źródło: www.cekol.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty