Weber - Leca Keramzyt

Co to jest keramzyt?

Keramzyt to lekkie kruszywo ceramiczne produkowane z glin pęczniejących. W wysokiej temperaturze 1150ºC gliniane granulki pęcznieją pokrywając się na zewnątrz ceramiczną skorupką. Wnętrze granulki stanowi porowata struktura powstała w wyniku pęcznienia.

Jaki keramzyt należy zastosować, gdy wykonuje się izolacje o niewielkiej grubości?

Jeżeli do ułożenia jest warstwa o grubości:

  • 0-6 cm należy zastosować Leca® KERAMZYT izolacyjny S
  • 3-9 cm wskazane jest stosowanie Leca® KERAMZYT izolacyjny M
  • powyżej 8 cm najlepiej użyć Leca® KERAMZYT izolacyjny L

Czy keramzyt jest materiałem niepalnym?

W reakcji na ogień keramzyt jest klasyfikowany w klasie A-1 materiał niepalny. Jest to materiał ceramiczny wytwarzany w temp. 1150ºC. Po przejściu tak wysokiej temperatury keramzyt staje się materiałem w pełni odpornym na ogień.

Czy keramzytem można niwelować ugięcia stropów drewnianych?

Do poziomowania drewnianych stropów najlepiej stosować Leca® KERAMZYT podsypkowy. Warstwę taką należy wysypać bezpośrednio na podłodze z desek. Wypoziomować tą warstwę i na niej układać płyty gipsowo-kartonowe systemów podłogowych.

Jaki keramzyt najlepiej zastosować do izolacji podłóg na gruncie?

Do tego celu najlepiej nadaje się Leca® KERAMZYT impregnowany. Impregnacja keramzytu ogranicza jego kapilarność czyli podciąganie wody z wilgotnego podłoża. Keramzyt impregnowany może „podciągnąć” wodę maksymalnie na 4,5 cm - czyli keramzyt powyżej tej wysokości, nawet przy znacznej wilgotności podłoża, pozostaje nie zawilgocony.

Jaki keramzyt jest najlepszy do izolacji termicznej?

Najlepsze parametry izolacyjne ma keramzyt maxit o granulacji od 10 do 20 mm. Obecnie jest to najlżejszy keramzyt produkowany w Polsce, o najniższym współczynniku λ (od 0,10 do 0,11 W/mK). Ponadto kruszywo o takiej granulacji stanowi świetny materiał do drenaży, podłoży pod posadzki, ochrony radiestezyjnej i do stosowania w ogrodnictwie.

Czy betony i zaprawy z keramzytu przygotowuje się podobnie jak ze zwykłego kruszywa?

Przygotowanie zapraw i betonów na bazie keramzytu przebiega w podobny sposób jak z użyciem piasku czy żwiru. Jedyną różnicą jest konieczność wcześniejszego zamoczenia kruszywa. Najczęściej w mieszarce keramzyt zalewa się połową przewidzianej wody zarobowej i po kilku minutach dodaje się spoiwo i pozostałą cześć wody zarobowej.

Czy na keramzycie można produkować lekkie betony konstrukcyjne?

Keramzytem można zastąpić całość lub część kruszywa naturalnego i wytwarzać na nim betony lekkie wyższych marek. Przykładowo lekki beton na bazie keramzytu o wytrzymałości powyżej 20 MPa może mieć ciężar objętościowy nie przekraczający 1600 kg/m3 czyli być o ponad 600 kg/m3 lżejszy od betonu na bazie piaski i żwiru.

Czy keramzyt nie zagraża rośliną w ogródku?

Keramzyt w wyniku wypału w temperaturze 1150ºC stale się materiałem jałowym. Podobnie jak wyroby ceramiczne cegło czy donice nie chodzi w reakcję z substancjami chemicznymi (nawozami). Ponadto z uwagi na porowatą ścierną strukturę zewnętrzną granulek omijany jest przez zwierzęta (myszy, krety, nornice) owady, grzyby i pleśnie.

Czy keramzyt jest materiałem trwałym?

Keramzyt tak jak inne materiały ceramiczne przy produkcji poddawany jest obróbce cieplne w bardzo wysokiej temperaturze. Ceramika w wysokiej temperaturze staje się twarda i odporna na czynniki zewnętrzne. Trwałość keramzytu porównywana jest z trwałością ceramiki wysokiej klasy np. klinkiery. Nie ma lepszej rekomendacji dla ceramiki jak wielowiekowe zamki i kościoły.

Kiedy można zamawiać dostawy keramzytu luzem?

Keramzyt luzem dostarczany jest samochodami samowyładowczymi o ładowności 65-75 m3 i właśnie takie ilości ze względów ekonomicznych najczęściej dostarczane są luzem do odbiorców. Keramzyt dostarczany luzem to najczęściej keramzyt do produkcji lekkich betonów i pustaków, bloczków itp oraz zastosowań zna zewnątrz budynku np. drenaże, geotechnika. Dostawy keramzytu luzem nie gwarantują niskiej wilgotności.

Czy keramzyt może być użyty do budowy dróg?

Ciężar nasypowy keramzyt frakcji 10-20 to 290 kg/m3. Ciężar piasku to ok. 1600 kg/m3. Jak widać keramzyt jest ponad pięciokrotnie lżejszy od kruszyw naturalnych. Przy budowie drogi na słabych podłożach keramzyt nie powoduje takiego obciążenia jak nasypy z tłucznia czy piasku. Mniejsze obciążenie eliminuje konieczność wykonywania dodatkowego wzmacniania podłoży (np. przez kosztowne palowanie). Ponadto lekki keramzyt często stosuje się przy przykrywaniu tuneli i przepustów. Mały ciężar keramzytu to również małe parcie poziome przy przyczółkach mostowych, ścianach oporowych itp.

żródło: www.netweber.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty